Ze waren toen al op leeftijd. Klaas werd in 1869 in Heiloo geboren, zijn vrouw een jaar later in Grootschermer. "Mijn moeder had het vaak over deze mensen. Vooral over Klaas Heinis, ze vond hem een heel karakteristieke man. Heel haar leven behield ze een warm gevoel voor dit molenaarsechtpaar." Uit dankbaarheid voor beiden liet Reizla een molentje op haar graf plaatsen. Ze overleed in 2009 op 95-ja- rige leeftijd in Voorburg. Haar wieg had in 1914 in het plaatsje Rawa Ruska gestaan dat tegenwoordig in de Oekraïne ligt en destijds onderdeel uitmaakte van het Oos tenrijks/Hongaarse rijk. Vanwege zware gevechten in Rawa Ruska vluchtte ze op 25-jarige leeftijd via Polen naar Nederland. 1939 was het toen. Mirjam Spalter emigreerde rond 1965 naar Israël vanwege het antisemitisme dat ze in Nederland ondervond, zegt Van den Hoek die een kleindochter (Lisa van der Werf) van het molenaarsechtpaar wist op te sporen. Ze is dik in de zeventig. Beide vrouwen (Mirjam en Lisa) zijn door Van den Hoek met elkaar in contact gebracht. "Als kleine meisjes hebben ze elkaar in Sint Pancras gezien toen mijn moeder en haar man daar ook waren." Voor het bijwonen van de uitreiking komt Mirjam samen met familiele den vanuit Israël over naar Utrecht. Lisa blijft om gezondheidsredenen in Canada en laat zich vertegenwoordigen door een dochter en een zoon. Van den Hoek studeerde psychologie en als kind van een Auschwitz-overlevende interviewde hij voor het Steven Spielbergproject, (Survivors of the Shoah Visual History Foundation) bijna 100 oorlogsoverlevenden. Gek genoeg heeft mijn moeder zich nooit willen laten interviewen. De oorlogsherinneringen waren erg pijnlijk voor haar. Ze vertelde wat ze kwijt wilde en sloeg dicht als je haar concrete vragen stelde. Dat kon ze niet verwerken. In Utrecht werden op woensdag 1 november 2017 postuum hoge onderscheidingen uitgereikt aan voormalige inwoners uit deze regio. Het gaat om de door Yad Vashem verleende onderscheiding "Rechtvaardigen onder de volke ren": in Israël de hoogste onder scheiding voor personen die Joden tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben geholpen. Nabestaanden van de families namen de onder scheiding in ontvangst. Mirjam Spalter even terug in Nederland

De Klin - Sint Pancras | 2018 | | pagina 94