Hoge onderscheiding in 2017 Molenaar Klaas Heinis en zijn vrouw Krelisje Wiedijk waren voor de duvel niet bang. Ze zijn te scharen onder de categorie moedige mensen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zetten ze hun deur in Sint Pancras open voor onderduikers. Als ze door diezelfde onder duikers werden gewezen op de risico's die ze liepen, sloeg Klaas Heinis met zijn vuist op tafel daarbij roepend: "Het kan me niet verdommen, maar de jacht op onschuldige mensen moet stoppen." Wolf van den Hoek hoorde dit verhaal talloze keren van zijn moeder Reizla (Roosje) Goldfarb die zich met haar man Heinz Silberberg bij het molenaarsechtpaar in de schuur schuilhield. Ze waren uit Den Haag gevlucht vanwege de Jodenrazzia's die in augustus 1942 begonnen. Op het eilandje in de Vroonermeer dat alleen per bootje bereikbaar was, bivakkeer den ze samen met Mirjam Spalter die geboren werd toen de oorlog uitbrak. Het was haar tweede adres en niet haar laatste. Bijna aan het einde van de oorlog belandde Mirjam bij het boerenechtpaar Cornelis en Trijntje Streibis- Dekker uit de Woude, aan wie de onderscheiding eveneens postuum werd verleend. Reizla en Heinz werden op 10 juli 1944 verraden. Uiteindelijk kwamen zij in Auschwitz terecht. Van den Hoek: "Mijn moeder is vanuit kamp Westerbork met het laatste treintrans- port naar Auschwitz vervoerd. Dat was hetzelfde treintransport waar Anne Frank inzat." Mijn moeder overleefde het Poolse vernietigingskamp, haar man niet. Later hertrouw de ze. Uit dat huwelijk is onder meer Wolf geboren. Wat Mirjam betreft: ze werd niet opgepakt. In het bootje dat met Reizla en Heinz naar de overkant ging, was geen plaats voor haar. De volgende dag zou dat alsnog gebeuren werd er gezegd. Het molenaarsechtpaar vertrok spoorslag naar een zoon in Overijssel. Voor Mirjam werd een ander adres geregeld. Het eilandje bestaat niet meer, het verdween door de verkaveling van de Vroonermeer. Een paar keer is Wolf met zijn moeder in de jaren vijftig in Sint Pancras bij de molenaarsfamilie terug geweest. Georges en Lotte Spalter op latere leeftijd

De Klin - Sint Pancras | 2018 | | pagina 93