Mirjam Spalter Een verhaal over haar en anderen die in de Tweede wereldoorlog moesten onderduiken. Jan Wiedijk, geboren Pancrasser, maar al jaren woonachtig in Noord Scharwoude, maakte ons als redactie attent op dit verhaal, waar familie van hem en Sint Pancras in voorkomen. Krelisje Wiedijk, die later in het verhaal wordt genoemd, is de zus van de opa van Jan. Het verhaal begint bij Mirjam, als zij ondergedoken zit bij de familie Barendregt in Wormerveer die op de Noorddijk 37 woonde. Arie Barendregt was directeur van houthandel Konijnenburg. De 3-jarige Mirjam kwam vermoedelijk via verzets- contacten naar Wormerveer, want haar ouders wisten niets van haar schuiladressen. Tijdens haar onderduiktijd droeg ze de schuilnaam Marianne. Mirjam was de dochter van Georges Spalter (Parijs, 7-1-1907 - 21-2-1997) en Lieselotte ("Lotte") Wolf (Gelsenkirchen, 16-3-1910 - 28-2-1993). Georges was het kind van Oost Europese joodse vluchtelingen. Hij ging in Zierikzee naar de hbs en werkte daar midden jaren '30 als klerk op het gemeentehuis. Daarnaast had hij een baan op het advocatenkantoor van de burgemeester. Rond 1936-'37 verhuisde Georges naar Dordrecht. Hij trouwde in 1938 te Amsterdam met Lotte Wolf. Zij werd geboren in het Duitse Gelsenkirchen. Vanuit daar waren haar ouders naar Amsterdam gevlucht. Bekend is dat de familie Spalter als huisadres de Bilderdijkstraat 29 in Dordrecht hadden. Twee foto's van Mirjam in de tuin van de familie Barendregt

De Klin - Sint Pancras | 2018 | | pagina 89