Hellingen als werkwoord Tekst en foto's Nico Vader. Er is in het blad, De Klin, al redelijk vaak geschreven over de hellingen van Sint Pancras. Borsten, Bruin, Kok om er een paar te noemen. Minder is geschreven over de werkzaamheden op de hellingen van het GeestmerambachtIn dit stukje zal ik aanvangen om dit aan te vullen. Als een schuitje werd gehellingd, waren "knippen en scheren" (schoonmaken en teren) en daarbij een gedegen inspectie, de meest voorkomende onderhoudswerkzaam heden om het schuitje in een goede conditie te houden. Een hellingbeurt werd dan ook regelmatig uitgevoerd, vaak jaarlijks. Hellingen waren oorspronkelijk geheel van hout gemaakt. En dan ook nog van oud hout, afkomstig van oude houten schuiten die gesloopt waren. Een houten hellingvlak vanaf net onder de waterlijn tot op de oever. Onder een hoek van maximaal 10 graden. Op de kant een kaapstander of lier. Omdat polderschuiten zonder uitzondering een platte bodem hebben, werd onder de schuit een houten boom stam-rol gelegd waarop de schuit de wal op werd getrokken (gerold). Voor een klein schuitje waren twee rollen nodig. Om de schuit op zijn kant te zetten was er de helling- bok. Er werd een ketting onder de schuit doorgehaald en vastgehaakt aan de kant waarop de schuit moet worden gezet Door de handspaak (lier) van de hellingbok aan te trekken werd de schuit op zijn kant getakeld waarna men goed aan de bodem kon werken. Toen er nog houten schuitjes en pramen gebruikt werden, was breeuwen (het dichten van de naden) van de eikenhouten vaartuigen ook een belangrijk onderdeel van het onderhoud. 87

De Klin - Sint Pancras | 2018 | | pagina 86