Daar had Jaap nog meer van. Soms gingen we niet weg met de motor, maar was er werk te doen op het stukje land bij Jaap's huis. Hij speelde dan dat een van zijn machines niet werkte omdat de compressie was weggevallen of dat de bougies niet vonkten. Een nieuweling werd op pad gestuurd naar garage Strijbis om bougievonkjes of een busje compressie te halen. Ik denk dat Strijbis meespeelde, want het duurde meestal geruime tijd voordat het slachtoffer terug kwam met de teleurstellende mededeling dat ze niets op voorraad hadden. Er werd hartelijk om gelachen en een wijze les was geleerd. AGRIA-1 Zoals bekend was de motor cruciaal om bij de akker te komen. Zware landbouw werktuigen was dus geen optie. Oplos sing was de multi inzetbare Agria. Een vernuftig, klein stukje techniek, waarmee het land kon worden bewerkt. Het vereiste echter heel wat behendigheid dat ding op de motor te rijden, vervolgens een kwart slag te draaien en te borgen. Hierbij schommelde de motor hevig. Het is een expert als Jaap toch een keer overkomen dat hij de Agria iets te ver de motor op reed waardoor er te veel zijslag werd gemaakt. Hij kon nog net op tijd ontkoppelen en remmen. Alles met de hand. Jaap stond daar met aan één kant de rem ingeknepen en aan de andere kant de koppeling. De Agria stond nog in de versnelling. De rem loslaten en de Agria in zijn vrij zetten kon niet en de koppeling loslaten was ook geen optie. Zou ie zo de sloot inrijden. Hij heeft van alles geprobeerd om dit dilemma op te lossen, maar zonder succes. Enige veilige optie was de Agria loslaten en in de sloot te zien verdwijnen. Kool spuiten.

De Klin - Sint Pancras | 2018 | | pagina 83