Herinneringen van Kees ten Wolde HUMOR: shag, compressie, bougievonkjes Tijdens mijn middelbare schooljaren verdiende ik wat extra geld door bij Jaap Koedijk op het land te werken. Meestal een periode van 3 tot 4 weken. Hiervan kocht ik een snelle Kreidler bij Rob Groen geroemd om het opvoeren van brommers. Heeft me nog een paar maanden ziekenhuis gekost, maar was eigen schuld. Moet je maar op de weg blijven met zo'n snelle brommer. Wel toevallig was dat ik van de weg raakte zo ongeveer voor het huis op de Twuyverweg waar Rob woonde. Een brommer met heimwee. De ochtend begon meestal rond een uur of 7 bij de wik. Verzamelen en dan met z'n allen in de motor naar de akker (eiland) van die dag. Dit speelde nog vöör de ruilverkaveling en het Rijk der duizend eilanden bestond nog. Voor de beginners betekende dit, onder leiding van Jaap, bonen plukken. De werkers met wat meer jaren ervaring, mochten in het seizoen zelfstandig elders piepers duiken. Om 7 uur beginnen was wel lekker. Bij de gebroeders Koedijk naast Jaap, begon de dag om 6 uur. Geen vakantie tijd. Na een aantal uren plukken was het tijd voor koppiestik. Moest je zelf meebrengen. Gezellig schoof de hele club bij elkaar in de motor en kwamen de verhalen. In die tijd was het not done na koppiestik niet te roken. Hier speelde Jaap z'n spelletje. Hij had in dagen voorafgaand in de gaten gehouden wie van de nieuwelingen wat rookte. Hij zei dan dat hij z'n shag was vergeten en of hij een sjekkie kon bietsen. Er was altijd wel een nieuweling die een wit voetje wilde halen en zijn shag aanbood. Zodra het gesprek weer oppakte en de gelegenheid daar was, wisselde Jaap het pakje shag met eenzelfde pakje waarin steentjes of zand zat. Hij zei dan luidkeels dat hij die rommel niet rookte en gooide het pakje shag overboord. Voordat er onenigheid in de motor uitbrak, maakte Jaap bekend wat hij had gedaan. Unieke humor in al zijn simpelheid. Kees ten Wolde op zijn snelle Kreidler. 83

De Klin - Sint Pancras | 2018 | | pagina 82