Dirk Kloosterboer, vader van Klazien - geb. 1899. Overl. 1923. Johanna Glas, moeder van Klazien - geb. 1900. Overl. 1976. Johanna Glas, dochter van Gerrit Glas en Guurtje Leijen Zo heb ik een aantal keren een bezoek gebracht aan mevrouw Klazien Visser- Kloosterboer. Ik mag haar verder Klazien noemen. Tijdens een van die bezoekjes liet zij mij een foto zien, hierboven afgebeeld, met daarop het huis waar haar familie heeft gewoond, waaronder haar grootouders. Dat huis is in de loop der jaren diverse malen verbouwd en huisvest nu de Readshop. Bij vele Pancrassers wel bekend. Een winkel met een diversiteit aan producten en mede daardoor een grote toeloop van klanten. Tegelijk zal menig Pancrasser dan ook denken aan de bestemming van dit pand voordat het in handen kwam van Gerard Soorsma, nl. Boek- en kantoorboekhandel Middelburg. Toen een begrip in ons dorp. Door genoemde foto en het gesprek met Klazien kwam de idee bij mij op eens na te gaan wie zoal de bewoners van pand Bovenweg 71 zijn geweest. Dat betekent dat ik contact ging zoeken met mensen die mij mogelijk nog wat op weg konden helpen. Bovendien bood het Regionaal Archief in Alkmaar ook kansen. Zo gezegd, zo gedaan en het resultaat leest u op deze eerstvolgende bladzijden. De gegevens berusten deels op mondelinge overlevering, dus historisch gezien niet altijd hard te maken. Mondelinge overlevering wil de werkelijkheid nog wel eens vertekenen! Ik heb er voor gekozen om te beginnen met het richten van de schijnwerper op Klazien. Zij was degene, die mij de eerder genoemde foto liet zien. Daarna gaan wij van de huidige bestemming terug naar vorige bestemmingen. Tenslotte komen we in het jaar waarin het huis werd gebouwd. Het verhaal is niet volledig omdat niet alle bewoners met naam en toenaam achter haald konden worden, ook niet via het Regionaal Archief. Diverse transacties werden op zogenaamde "leggers" onder nummer, maar niet onder "naam" vastgelegd. Terug naar de foto. De opname dateert van rond het jaar 1916. Ruim honderd jaar geleden, toen de bebouwing in ons dorp er heel anders uit zag. Ten oosten van de Bovenweg was er nog weinig sprake van bebouwing. De achterliggende erven werden o.a. beplant met fruitbomen, frambozenstruiken en er was wat veeteelt, er waren wat kippenbedrijfjes en landbouwgronden.

De Klin - Sint Pancras | 2018 | | pagina 51