De overgebleven kaantjes smaakten geweldig. Wij als kleine jongens verkochten de kaantjes op de buurt. Het rook altijd heel lekker in de werkplaats. Op dinsdag ging de winkel weer open, maar er werd ook heel veel aan huis bezorgd. Niet alleen in het Noordeinde van Sint Pancras werd bezorgd, maar ook was er een grote wegbrengwijk in Broek op Langedijk. Totaal waren daar 52 klanten. De reden dat er veel klanten waren in Broek op Langedijk had mede te maken dat er 2 gerefor meerde slagers waren, Piet en Jan van 't Riet. Familie Ploeg was Hervormd dus er waren veel Hervormde klanten en niet kerkelijken. "Een biefstuk van een Hervormde slager smaakt natuurlijk toch anders als die van een Gereformeerde slager."!! De families, Huibers, van den Heerik, Schoon, den Hartigh, ten Bruggecate, Kamp, Balders en anderen mochten tot het klantenbestand gerekend worden. Dat hield nogal wat in. Op donderdag ging Jan Kok "klanten vragen", oftewel bestel lingen voor het weekend opnemen. Met een transportbrommer met een grote rieten mand voorop, ging hij de klanten langs. Met een mandje, met daarin b.v. stukken worst, blikjes knakworst en leverpastei en uiteraard z'n notitieboekje ging hij er dan op af. Zo probeerde hij dan alvast wat te verkopen. Ook waren er elke week weer nieuwe aanbiedingen, "in de reclame", zo gezegd. Vrijdags werd het vlees bezorgd, dat van tevoren gebraden en gesudderd moest worden. Op zaterdag werden dan de vleeswaren en andere bestellingen, zoals biefstuk bezorgd. Dit was in de tijd dat de meeste huizen nog geen koelkast hadden. Dan was het echt grote drukte en werden er diverse hulptroepen ingeschakeld. Ook in de winkel was het dan heel erg druk. Moeder moest dan ook meehelpen. 's Middags, na sluitingstijd moest alles nog worden schoongemaakt. Het hakblok werd geschraapt met een enorme staalborstel. De messen, snijmachines, weegschaal en de vloeren, alles werd schoongemaakt met kokendheet water en ontsmettingsmiddelen. Alle ramen waren beslagen. Een hoop herrie, maar het gezang van ome Jan en tante Agie kwam er altijd boven uit. 's Avonds werd dan de balans opgemaakt. De kassa en de geldtas werden ge leegd, het geld werd geteld. Het moest natuurlijk wel allemaal kloppen. Ook bleven natuurlijk veel rekeningen van klanten onbetaald; dat moest dan nog maar weer een weekje wachten. En dan was het weekend. Zondagmorgen naar de kerk, aansluitend op visite bij opa en oma Glas of oma Ploeg, 's Middags ging vader uitgebreid naar bed, moeder met ons een rondje lopen, want vader slaapt.

De Klin - Sint Pancras | 2018 | | pagina 44