De kleinste twee, Lida en Jeanne sliepen in bedstee beneden. Vader en moeder in de andere bedstee. Onder de bedstee had je kot; vervelend moest je daar in. Boven sliepen de andere 9 kinderen. Bedden en ledikantjes bij elkaar, bijna op elkaar, erg krap. Moeder zat altijd op het ene bed om het andere op te maken. Met onweer moesten we bed uit; vaste prik, rozenkrans bidden op je knieën. Wij hadden een keer brand gehad. Opa voorbidden en wij nazeggen. Oma met takje wijwater over ons heen, wij kruisje maken.... Jaren later kochten vader en moeder het huis van de buren erbij. Cor en Trien gingen eruit. Wij 'kregen' dat huis erbij. Is een deur in gezaagd. Meer ruimte voor iedereen. Vooral slaap- en rustruimte. Alle jongens, op Theo na, waren allemaal aan maag en 12-vingerige darm geopereerd. Ze lagen dan in 'het andere huis' te rusten, bij te komen. Later kwamen er slaap kamers voor de meiden. Alle kinderen gingen lopend naar de lagere school in Oudorp, de Jozefschool. In het bovenste deel kregen de jongens les, en op de begane grond de meisjes. Strikt gescheiden, ook op het schoolplein. Achter het schoolplein was de kleuterschool en het voetbalveld van Kolping Boys. Meester Nuijens woonde naast de school, hij was het schoolhoofd. Het klooster zat aan school vast, daar woonden de nonnen. Op dinsdag en vrijdag moesten wij verplicht naar de kerk. Ook op zondag moesten we als gezin verplicht naar de kerk. Vader stond in de kerk 'koppies' te tellen, kijken of we er wel allemaal waren. Soms moesten we op zondag twee keer naar de dienst toe. Vader ging uit de kerk altijd een borrel halen bij het café van Nic Hes. Het geloof was belangrijk voor het gezin; daardoor ook de kloof tussen het Zuid- en Noordeinde van het dorp. Heert en Lou zaten op turnen in Oudorp. Ze deden het heel goed. Vanuit Sint Pancras kwam iemand van SSS (Sport Staalt Spieren) bij opa langs. Vragen of ze niet op SSS kwamen. Prima, jongens heen, niet voor lang! Pastoor kwam aan de deur bij vader. Gezin Zonneveld met 11 kinderen. 160

De Klin - Sint Pancras | 2018 | | pagina 159