De 'Rijnborg' waar ik in '70 op kwam was voor die tijd wel een revolutionair schip, boxshaped ruimen, alles zo recht als mogelijk voor het vervoer van gepakketteerd hout. Op dit schip waren de spanten allemaal weggewerkt in de zijtanks, kranen i.p.v laadbomen en de boeg ijsversterkt voor de vaart in de Oostzee in de winter. Dan was je wat minder afhankelijk van de ijsbrekers. Toen ik in augustus '72 naar de zeevaartschool in IJmuiden ging, was ik de eerste leerling die voor het examen ging en het diploma stuurman KHV behaalde. Nog geen week later zat ik, weer via Wagenborg-Delfzijl, op het coastertje de 'Adina' de voormalige 'Scheldeborg', maar nu als stuurman. We voeren in een vaste dienst van Zuidwest Engeland, Ipswich, naar Le Treport in Normandie met eens in de maand een uitstapje de rivier de Seine op tot aan Rouen. We zaten daar met 5 man aan boord, kapitein, stuurman en 2 Portugese matrozen plus een kok. 6 op, 6 af wacht lopen, dus in mijn geval middernacht beginnen tot 06.00 uur en 's middags en van 12.00 tot 18.00 uur. De andere uren waren voor de kapitein. Op zee moest ik dan in het drukke vaargebied van de Straat van Dover af en toe naar de machinekamer om de dagtank van de hoofd motor op te vullen, wat betekende met de hand oppompen van dieselolie vanuit de bunkertanks in de dubbele bodem naar de machinekamer. De schroefas smeringpotten opvullen en zorgen dat cilinder smeerolie op niveau bleef. Tijdens die machinekamer-werkzaamheden moest ik af en toe even naar boven naar het stuurhuis rennen om op de radar te kijken of er geen schepen te dicht in de buurt kwamen. In die tijd was er i.v.m. de veiligheid, na wat aanvaringen, een noordoost - zuidwest-route door de Straat van Dover ingesteld. Dit was m'n laatste scheepje via Wagenborg. Via een kennis kwam ik bij de OAL (Oost Atlantic Line) in Rotterdam terecht. Onder de paraplu van deze rederij zaten wat eigenaren met één of meerdere schepen. De 'Margit' was het scheepje waarop ik daar begon, een voormalige coaster van Tavenier uit Zaandam. We voeren een lijndienst van de K.N.S.M. vanaf Rotterdam en Antwerpen naar Lissabon, vandaar naar Leixous (Oporto) en Vigo. De lading bestond uit stukgoed en op de weg terug naar noordwest Europa voornamelijk uit kurk en port wijnen welke in Dover uitgelost werden. Na een jaar had ik het daar wel gezien en na eerst 10 maanden op de 'Shipmair 7' gevaren te hebben, voor-namelijk op een dienst van de CNAN (Algerijnse maatschappij) kwam ik eind augustus '75 aan boord van de 'Lucona' in Marseille. Met dit schip voeren we voornamelijk van West Europa naar de Middellandse Zee.Laad- havens Bremen en Hamburg naar Alexandria in Egypte, Beirut in Libanon en Latakia in Syrië en op de terugweg krenten en rozijnen vanuit Griekenland naar Rotterdam.

De Klin - Sint Pancras | 2018 | | pagina 138