en stromend water vanuit het meer. Kees en Jan zijn begonnen in Sengarema met de kozijnen te maken, samen tien Afrikaanse spaanders (schavers). Tien dagen later is Gerard ook naar Sengarema verhuisd en met het metselwerk begonnen. We waren dus op twee projecten gelijktijdig bezig en hadden samen ca, 20 jongens tussen de 17 en 25 jaar aangenomen, om hen al doende het vak van metselaar en timmerman te leren. Mijn taak was om toezicht op de werkzaamheden te houden, zodat alles in orde kwam. Betaling van het personeel werd aan de broeder over gelaten. Hij hield ook de uren van de jongens bij. O ja, er was altijd iets waar de broeder het niet mee eens was, zoals de werktijden die we hadden ingevoerd. Dat waren Europese tijden zonder een siësta. De meeste jongens kwamen van Kikoma en waren actiever dan de Sukuma's uit Noord Tanganyika. In december kwam de loskoppeling van het Britse Koninkrijk. Het was een week feest onder de medewerkers en wij kregen even tijd om op adem te komen. Twee operatiegebouwen met eik twee operatie kamers, een behandel kamer en uitslaapkamer. Allemaal voorzien van elektra en stromend water. In Bukumbi kwam een verpleegstersopleiding met permanente bewoning. Er kwamen wat stakingen op gang en de druk om meer geldelijke vergoeding stond bovenaan het lijstje. Na overleg werd er èèn lijn getrokken. Alle salarissen van de fundi's en half fundi's gingen met honderd procent omhoog. Daarna hebben we geen last meer gehad van stakers en acties, maar we konden toen niet alles meer maken waar we voor gekomen waren. Het geld was dermate belangrijk dat alle kleine beetjes hielpen. Zo werd ik ook gevraagd om een schooltje in Sumve te bouwen. De hoofdzuster zou voor cement en zand zorgen en ik nam mijn stenenploeg mee om in een enkele week 3500 briks te maken. Daarna een timmerman uit Sengarema getransporteerd en twee metselaars er bij en de nicht van mijn moeder kon een week later de school in gebruik nemen. De ambulance werd overal voor gebruikt. 109

De Klin - Sint Pancras | 2018 | | pagina 108