Terug naar de vijftig en zestiger jaren Mijn verhaal begint op een dag vóór de Tweede Wereldoorlog. Ik ben geboren in het huis aan de Middenweg in Heerhugowaard. Ik was de zevende in huize van Wonderen. We groeiden op in de Tweede Wereldoorlog en als moeder te weinig eten had, dan legde ze de kleintjes gewoon in bed. Als je slaapt, heb je geen honger, was het motto. Terwijl de jaren vervlogen werd het heel druk in het boetje. De jongens (dat werden er negen) boven op de regel, de meiden beneden in een klein kamertje waar je je kont niet kon keren en vader en moeder in de bedstee. Na de oorlog 1945 mocht ik naar school. Dat was een half uur lopen naar Oudorp; daar stond de St Jozef school. De jongens boven en de meiden beneden. Waar heb ik dat meer gezien? Wij hadden geen kleuterschool gehad vanwege de bezetting en moesten leren rekenen en taal. Meester Sprinkhuizen was nieuw op school en werd onze onderwijzer. Nu dat had heel wat voeten in aarde, voor we al die figuurtjes konden natekenen. Het kerstrapport kon ik na een paar jaar wel uit tekenen: 24x naar de kerk geweest, vijf en half voor rekenen, een zes voor taal en zes voor vlijt (wat dat wel mocht zijn) en een zes voor gedrag. Als het na Pasen niet beter gaat, dan blijft hij zitten in de zomer, of moeten we hem een klas lager zetten. Dat is er nooit van gekomen. Ik ging altijd over en toen ik tien jaar was, had ik de lagere school doorlopen. Ja, doe maar verbaasd, maar ik was de jongste van allemaal, omdat ik precies een dag voor de sluiting van één oktober jarig was. Dóór naar de am bachtsschool zat er echter voor mij niet in. "Ik was weer te jong". Er werd in overleg een zevende leerjaar in elkaar getimmerd met nieuwe vakken als algebra, meetkunde, rekenopdrachten etc. Bij het betreden van de ambachtsschool, een jaar later, was ik Ouderlijk huis aan de Middenweg 106

De Klin - Sint Pancras | 2018 | | pagina 105