van der Pol en Talsma, stonden daar geen attracties meer. In later jaren was de kermis alleen nog tegenover Rust Wat te vinden. Bij Spoorzicht stond ten tijde van Piet van Baar, nog wel de eerste patatkar van Sint-Pancras, van eigenaar: Peter van Baar. Ook de snoepkraam van Potma stond bij Spoorzicht, samen met de viskraam van Kliffen. Tegenover Rust Wat was een mooi terrein voor de zweefmolen van Oudejans, de schommels van Klos, de schietsalon, de kinderdraaimolen met jeepies en de Holle Bolle Gijs van Theunisse. De patatkraam van Piet Heemskerk stond voor bij Rust Wat. De zweefmolen van Sierk Oudejans werd opgezet met behulp van jongens, die door hem werden geselecteerd uit een groep die al stonden te wachten, in de hoop om te mogen helpen. De rest van de jongens die niet geselecteerd werden, dropen dan teleurgesteld af. Ja, want als je helpen mocht, leverde dat toch mooi 5 rittenkaarten op. Na 1962 stond er een andere zweefmolen, omdat Sierk een autorijschool begonnen was (KLIN no 18). De teleurstelling kon je als jochie goed maken, door, als de kermis begonnen was, 's morgens vroeg bij de schommels van Klos onder de schommels door te tijgeren. Het kon dan gebeuren, dat je er nog stuivers, dubbeltjes, kwartjes of zelfs met heel veel geluk, een gulden kon scoren. De cafés wilden zoveel mogelijk klanten binnen halen. Ze haalden daarom de wanden tussen woonkamer en café eruit, zodat er meer ruimte ontstond. De kermis begon op zondagmiddag en duurde tot en met dinsdag. Op maandag en dinsdagochtend had je het eerste deuntje. Het eerste deuntje, dat om tien uur begon, werd vaak druk bezocht. Dat kwam ook, omdat de kermis vaak in de bouwvakvakantie viel. Vóór tienen zaten er dan ook al veel bouwvakkers aan de ronde tafel, om de eerste biertjes naar binnen te werken! Mocht het niet in de vakantie vallen, waren er toch een heleboel die vrij namen om de kermis te vieren. Om tien uur begonnen dan de bands te spelen. (zonder versterkers) Bij Nick Hes in café Spoorzicht (nu the Rose) waren dat ''De Drie Musketiers". Later bij de andere eigenaar: Piet van Baar, het duo Ab Glas. En in Rust Wat, van eigenaar Forrer, ''The little Stars''. Later verkocht Forrer het cafe aan Hark Bus, die het in 1960 aan Jan van Wonderen verkocht. Bij Jan van Wonderen speelde Trio Heesbeen. Er werd alleen dansmuziek gespeeld: foxtrot, wals, tango, enz. In de jaren vijftig werd er nog geen rock and roll gespeeld, dat kwam pas later in de jaren zestig. Tijdens de kermisuren kon er ook nog gebiljart worden in Spoorzicht, ''Tien over rood''. Er werd dan gespeeld om kaartjes, die de waarde hadden van een gelaggie. 99

De Klin - Sint Pancras | 2017 | | pagina 98