Nicolaas Timmerman begon in 1884 als loonmaler en startte het later bekende gelijk namige bedrijf. Door Jan Levendig, een molenbouwer uit Dirkshorn, werd hem de kans geboden om molenaar te worden op ''De Geestbloem'' toen de meelmolen van Sint Pancras. Hij kon tegen een lage huur starten, maar ondanks dat, was er na een half jaar van hard werken geen droog brood verdiend en besloot hij te stoppen. Geholpen door de tuinders Maarten Visser en Jaap Keijzer (veel tuinders maakten gebruik van de molen van Bos in Koedijk) ging het daarna langzaam beter. Nadat hij enkele jaren daarna was getrouwd, wist hij in 1896 de molen in eigendom te krijgen. Een jaar later, kocht hij tegenover de molen staande boerenstolp (Bovenweg 109). Spoedig daarna zorgde Timmerman ervoor dat de vaarweg tussen Sint Pancras en Broek op Langedijk werd uitgediept. (hij betaalde de helft van de kosten) De aan en -afvoer van meel en graan kon toen per schip plaatsvinden. Via het Molenpad werd per paard en wagen de afstand naar de aanlegsteiger achter het huis van Dirk Duif overbrugd (Benedenweg 150). In 1904 werd de pas 24-jarige oude ''Geestbloem" gesloopt en vervangen door ''De David'', een molen met meer capaciteit die vanuit Zaandam naar Sint Pancras was verplaatst. Korenmolen ''De David'', indrukwekkend door zijn stelling, verloor zijn functie nadat de drie zoons van Timmerman - Jan, Simon en Jacob - halverwege de jaren dertig besloten tot latere verhuizing van het bedrijf naar een nieuw pand in Alkmaar, aan de Schermerweg en het Jaagpad. ''De David'', in 1742 in Zaandam gebouwd als pelmolen, werd in 1946 gesloopt. Uiterst rechts op de foto naast de molen het toenmalige armenhuis. Dit langwerpige huis met vier woningen bood onderdak aan armlastige oude ingezetenen, onder de hoede van het Burgerlijk Armbestuur. Het werd in 1940 verkocht aan Nicolaas Timmerman, zes jaar voor diens dood. Het stond er nog, toen er in 1957 aanvang werd genomen met de bouw van bejaardenhuis ''De Molenhoeve''. Jaap Verhagen was de laatste bewoner. Andere bekende namen die in het armenhuis hebben gewoond zijn: Adam Bakker, een heel dikke man, die kranten bezorgde en Japie Groot een dorpsfiguur. Hij ging langs de deuren met petroleum en briketten. Zwemmen leerde hij nooit, want net voor de oorlog verdronk hij bij de Halvemaans- brug in Oudorp. Ook zijn er namen bekend van Piet van der Klooster en een Biersteker. De molenaarsknecht van Timmerman vond er ook onderdak. Voor het armenhuis bij de driesprong met de Kruisbosweg staat het electrohokje. 91

De Klin - Sint Pancras | 2017 | | pagina 90