Ze wisten dat we ongevaarlijk waren en herkauwden deze overweging rustig en lang. Zo kwamen we, via een bruggetje met klaphekjes en een paar andere obstakels bij de onbewaakte spoorwegovergang. Er reden nog de ouderwetse stoomtreinen met voor elk compartiment een deur, die op het perron door de conducteur losjes dicht was gegooid, maar sloot als een brandkast. Het was goed uitkijken naar naderende treinen. Op mistige dagen legden we soms het oor op de rails om aankomend gedreun op te vangen, toch eigenlijk ook een gevaarlijke bezigheid. Naast de overweg stond een woning waarin uiteraard een spoorman woonde, hoewel het ons niet duidelijk was wat hij aan het spoor deed. Stormde het als we langs liepen, dan kwam zijn vrouw als uit een weerhuis- je naar buiten en riep steevast "wat een windje waai, he, wat een windje- waai" (Bestaan er eigenlijk nog weerhuisjes, die vroeger het weer voorspel den, al naargelang het mannetje of het vrouwtje tevoorschijn kwam?) Voor ons lag nu het pad naar de Achterweg, die later A.V.H. Destreelaan zou heten. Links van dat pad stond een armelijk huisje, waarin een gezin met kinderen woonde. Dit bezat een magere koe, die 's zomers aan een lang touw op een schraal weidje stond. Bij de Achterweg gekomen konden we zowel links als rechts afslaan. Linksaf durfden we dat nauwelijks. We maakten elkaar wijs dat daar, in nog kleinere huisjes en onder nog erbarmelijker omstandigheden, heksen woonden. Een keer hebben we het erop gewaagd. En inderdaad, in een hutje zagen we een oud vrouwtje achter het raam zitten, een wit kapje op het hoofd. Dit zou een heks kunnen zijn! Maar ze leek er in niets op. En toen we gerustgesteld teruggingen vloog ze ons ook niet op een bezemsteel achterna, zodat we helemaal zekerheid hadden. Rechtsom kwamen we dan al gauw bij de Boeterslaan, waaraan het voetbalveld ligt en lag, toen met op de houten schutting de grote reclameborden. Op één ervan leek een Renault-bus pardoes het veld op te rijden. Twuijverhoek met werknemer Maarten Kalis 87

De Klin - Sint Pancras | 2017 | | pagina 86