Zo was er tot 1962 geen stromend water en moest het regenwater worden opgevan gen in een waterput. Omdat de molen met riet bedekt is kon dat alleen maar met het water vanaf het dak van het schuurtje. Water was dus schaars en dikwijls moest vader Jong dan ook met de akkerschuit en enkele wastobbes naar de buren om een water voorraadje te halen. Tot op de dag van vandaag zijn Thea en Geri dan ook heel zuinig met water. Inmiddels weten we ook waar het toilethuisje precies heeft gestaan, waar het bleek- veldje was en waar de was hing te drogen. Op de vraag of het niet angstig was dat de trein (genaamd De Sik) zo vlak langs de molen liep, zoals vaak gesuggereerd wordt door bezoekers aan de molen, reageerden beiden verbaasd. Nooit geen erg in gehad, het was zoals het was. En de kabels voor de seinen nabij de spoorbrug waren juist erg leuk om op te spelen. Wel angstig was het wanneer het riet op delen van de oever werd afgebrand of als er vonken via de kachelpijp de kap in vlogen. Maar verder bewaren beiden goede herinneringen aan het wonen in de molen. Het was er wel altijd koud, er was geen telefoon, het vlees werd gekoeld op de ouderslaapkamer aan de noordzijde waar het onder een open raampje lag, alleen de begane grond werd bewoond en de slaapka mer van Geri bevond zich op de plek waar nu het onderrad draait, midden in de molen. Ze had welliswaar geen ramen maar het was een heel fijne plek als het onweerde. Eén vraag die ons vaak wordt gesteld is nog niet beantwoord. Is de huidige eigenaar en bewoonster Suzanne, die immers ook een geboren Jong is, nog ergens familie van Dirk Jong? Reden om op onderzoek uit te gaan. De familie stamboom van Suzanne is al in een ver verleden uitgezocht en dat er linken waren met Sint Pancras wisten we al. Immers, de oma van Suzanne is Aaltje Wagenaar, geboren in Sint Pancras op 18-03-1913 en zij is in Sint Pancras getrouwd op 20-12-1934 met Jacob Jong uit Noord-Scharwoude. De ouders van Aaltje liggen begraven bij het Witte Kerkje van Sint Pancras. De vader van deze Jacob Jong uit Noord-Scharwoude is afkomstig uit Schellingwoude en heet - hoe kan het ook anders - Jacob Jong, geboren op 18-02-1875 en overleden op 7-7-1952 Het is deze Jacob Jong die In 1899 een kruidenierswinkeltje begon in Noord-Scharwoude. En wat blijkt, zijn vader (ook Jacob genaamd en geboren op 22-06-1844 in Oostzaan) is een jongere broer van een zekere Dirk Jong (geboren op 31-03-1850 in Oostzaan), die op zijn beurt weer de overgrootvader is van Thea en Geri.

De Klin - Sint Pancras | 2017 | | pagina 81