Twuyvermolen terug in de tijd Vanaf het moment dat we de molen kochten lag hij al op de kapzolder. De hele restauratie heeft hij aan zich voorbij laten gaan. Rustig wachtend om te worden herkend. De standaard met lamp werd vervolgens in de wieken gehangen, waarna het gevlucht twee enden werd gedraaid zodat het licht boven in de top van verre te zien was. Tot voor de verkavelinj lag de molen behoorlijk afgelegen en 's avonds was het er pikkedonker. Maar als de seinlamp brandde dan was het een baken in de nacht, zo herinneren beide zussen zich nog goed. Het was altijd een hele klus om de lamp op z'n plek te krijgen. Er werd immers alleen maar geseind als het hoog water was en er niet meer op de boezem (dwz naar het kanaal) uitgemalen mocht worden, omdat deze het water niet meer snel genoeg kon lozen op de zee. Doorgaans was het dan dus slecht weer met veel regen en wind en was het terrein rondom de molen veranderd in een modderpoel. Daar kwam bij dat de molen al lang geen maalfunctie meer had en dus nooit draaide en dat het daarom een hele toer was om de wieken rond te krijgen. Maar met het hele gezin kregen ze het toch steeds opnieuw voor elkaar. En telkens weer was het spannend of de lamp het zou doen. Want de seinlamp voor de standaard was een electrische lamp, die pas werd aangezet door een stekker in het stopcontact te doen als de lamp op z'n plek hing. In de nazomer van dit jaar besloten we contact te zoeken met de dochters van de molenaar en zijn vrouw, die voor Jacob Kriek de Twuyvermolen hadden bewoond. Thea in Obdam en Geri in Alkmaar waren graag bereid om verhaal te doen en onze vragen te beantwoorden. En zo ontdekten we dat de standaard die op de kapzolder lag, bestaande uit een houten paal met een rechthoekige ijzeren beugel, gebruikt werd om een seinlamp aan te bevestigen. Standaard elektrische seinlamp

De Klin - Sint Pancras | 2017 | | pagina 79