De leesportefeuille had intussen ook zijn intrede gedaan. Maar het mooiste waren de kassiesventers. Dat waren lieden die langs kwamen met een koffer met allerlei spullen die je al of niet nodig had. Ze belden aan of kwamen achterom (niet iedereen had een voordeur). Voordat je de deur geopend had, hadden zij hun koffer al open en prezen gelijk hun waar aan. Die waar bestond voornamelijk uit: kammetjes, (pietekammen) spelden, klossen garen, lepels, vorken, messen, washandjes, boendertjes en meer van zuks. Ook kwamen ze wel langs met verkoop van dekens en stofzuigers. Of nog later werden er bijbels aan de deur te koop aangeboden. De mooiste man die ik me herinner was Jan Pis in't Vat. Dat was een mannetje, klein van stuk, niet bijster schoon en die verkocht haring. Die haring had hij in een tonnetje voorop een bagagedrager aan zijn fiets. De haring ventte hij uit en die scheen ook nog smakelijk te zijn. Daarna ging hij naar café Rust Wat en verzoop de omzet. Boze tongen beweerden dat hij daarna het tonnetje reinigde door er in te plassen. Vandaar de naam; ''Jan Pis in 't Vat''. Zo kwamen er heel wat mensen langs en troffen ook vaak iemand thuis, want de getrouwde vrouwen werkten toen nog niet. Er waren in het dorp natuurlijk nog meer middenstanders, maar die kwamen niet langs de deur om hun waar aan te bieden. Later in de tijd dat de supermarkten hun intrede deden en ook de getrouwde vrouwen gingen werken, was het afgelopen met de middenstanders die langs kwamen. Ook losse verkopers lieten zich niet meer zien,er was toch niemand thuis. En daarbij ook had de auto zijn intrede gedaan. We gingen zelf de boodschappen en andere inkopen doen. Maar dat is alweer achterhaald, want druk, druk, druk enz. Je kunt nu ook online bestellen en de boodschappen worden thuis gebracht. Of, het maakt niet uit wat je hebben wilt, je kan het allemaal op het internet bestellen en het wordt allemaal bij je thuis bezorgd. Toch wel jammer eigenlijk, dat het geleur aan de weg en bij de deur voorbij is, want het was wel gezellig! Er is nu meer ander geleur. Je moet tegenwoordig alles op slot doen, anders lopen ze zo bij je binnen. Wie sliep er vroeger met een vaste deur? Had je een sleutel mee als je als 18-jarige uit ging? Was de schuur op slot? Zette je je fiets op slot? Nee, natuurlijk niet. Vandaag de dag, ja, alles moet op slot voor die heel nare leurders. Dus, je ziet er is toch nog geleur aan de deur! Je ziet alleen geen figuren meer zoals Jan Pis in 't Vat. Dat zijn onschuldige figuren en dat vind ik jammer! Hans Klanker 79

De Klin - Sint Pancras | 2017 | | pagina 78