Reijne's Gezinsleesportefeuille Begin dit jaar belde Frans Hand ons op om te polsen of wij het leuk vonden om een verhaal voor de Klin te schrijven. Al van kleins af aan loop ik rond in, eerst het bedrijf van mijn opa Jaap Reijne en later in dat van mijn ome Jan Reijne en mijn vader Klaas Reijne. In de loop der jaren heb ik genoeg verhalen gehoord of meegekregen en dus waren we enthousiast en gingen na een bezoek van Frans Hand over stag. Tijdens dat bezoek kwamen de mooie verhalen en de herinneringen weer op tafel. Alleen blijft dan de vraag: ''Hoe zet je zoiets op papier?'' Hieronder heb ik een poging gewaagd. De geschiedenis laat ik beginnen bij mijn overgrootvader Klaas Reijne, wonend te Heerhugowaard, het dorp waar mijn opa dan ook geboren en opgegroeid is. Mijn overgrootvader was controleur stamboekhouder van Heerhugowaard, een zeer kundig kalveren schetser en had een laboratorium aan huis om melkmonsters te keuren. Opa Jaap is na de ULO slagersknecht geworden en nadat hij mijn oma ontmoette bij de Hoogovens aan het werk gegaan. Naast zijn werk bij de Hoogovens bracht mijn opa de VaraGids, Avro's Televisier, de Fix en Fox en de Eva rond in Sint Pancras. Tijdens een van zijn wekelijkse rondes zei een abonnee aan de deur zijn tijdschriften op omdat hij een leesmap ging lezen. Na zijn rondje onderweg naar huis is opa omgekeerd naar deze abonnee om te vragen wat een leesmap was en waar hij deze vandaan ging halen. Het bleek dat de beste man voornemens was een leesmap van Willekes uit de stad te halen, wat opa een paar dubbeltjes omzet ging schelen. Het simpele antwoord van opa luidde dan ook, dat vanaf de volgende week hij de leesmap zou komen bezorgen. Zo geschiedde, waardoor de eerst leesmappen in de keuken gemaakt werden en de opslag in de slaap- kamerkast aan de Vijzellaan 12 plaatsvond. Op 1 januari 1963 was de inschrijving bij de Kamer van Koophandel en al snel bleek de slaapkamerkast te klein en het rondbrengen van de tijdschriften en leesmappen niet te combineren met een baan bij de Hoogovens. Opa werd daarom broodbezorger bij de Coöperatie. Het voordeel hiervan was dat hij zijn brommer kon inruilen om de leesmappen voortaan illegaal rond te brengen met de auto van de Coöperatie. Opa Jaap Reijne

De Klin - Sint Pancras | 2017 | | pagina 61