bij de ouders van mijn moeder ingetrokkenHun huis stond aan dezelfde weg zo'n 100 m. verderop... Op die 15e januari zaten opa, oma, mijn moeder, zusje Nell en ik in de huiskamer. Een groepje mannen van de buurt stond op de weg te "beurzen", te praten over? waarschijnlijk over de te verwachten razzia.... Opeens vlogen de mannen, als door de bliksem getroffen, alle kanten heen. Bij opa, oma en mijn moeder merkte ik onrust, spanning... Ik kende toen de oorzaak nog niet, maar het voelde heel bedrei gend... Dat was voor mij heel duidelijk! Op een gegeven moment hoorden wij buiten geschreeuw. Ik keek door het raam naar de weg en zag daar zwaarbewapende Duitse soldaten. Drie van hen liepen het pad van mijn grootouders op... Met veel stampei kwamen ze het huis binnen en de kamer in. Dit staat nog vlijmscherp op mijn netvlies! Ook voel ik nóg de angst voor die grote, met geweren dreigende, soldaten! Ik liet mij van mijn stoel afglijden en onder de tafel zakken.... Ik begreep uit het dreigende "Wo sind die Manner?" dat het om mijn vader en oom ging. Die oom, de broer van mijn moeder, was nl. op dat moment ook bij mijn grootouders. Mijn vader en oom hadden zich tijdens het geschreeuw razendsnel verscholen onder de vloer, precies onder de plek waarop ik mij had laten zakken De moffen dreigden het huis in brand te steken. Mijn moeder stond tegen de wand van de kamer met mijn zusje op haar arm en huilend gaf zij aan dat zij niet wist waar haar man was! Mijn opa, die in de huiskamer was gebleven, bleef uiterlijk vrij kalm en toen één van de Duitsers met zijn pistoolmitrailleur op één van de bedsteden wees, zei opa: "Maak maar open". De Duitser deed het niet... Wellicht uit de gedachte dat er vandaar uit mogelijk geschoten zou kunnen worden. Tijdens die angstige minuten zag ik vanuit mijn "schuilplaats" dat één van de soldaten zijn peuk met de hakken van zijn laars uittrapte in het kleed op de vloer. Dat vond ik zonde van oma's mooie vloerkleedzoiets doe je toch niet?!?! Brammetje Kout met de hond van opa. Aan de overkant links, woonden Maarten en Martien Smit, de ouders van "Vrone" Piet Smit. 163

De Klin - Sint Pancras | 2017 | | pagina 162