Oorlogsherinneringen van een kind Bram Kout - geboren 10-02-1940 Vooraf: Geboren als zoon van Bertus Kout (01-05-1916) en Immetje Bakker (22-05-1917) te Sint Pancras. Het dorp telde zo'n 1.700 inwoners; ligt ten noordoosten van Alkmaar aan de rand van het Geestmerambacht en kenmerkte zich als tuindersdorp. Van wat ik schrijf is een deel via overlevering. Een deel berust op mijn herinnering als bijna 5-jarige. Een en ander speelde zich af in januari 1945. In deze periode werd het ook in ons dorp merkbaar, dat de Duitsers de eindoverwinning konden vergeten. Ook bij ons werden er nog jongens en mannen opgeroepen om in Duitsland te gaan werken. Omdat velen hier werkten als tuinder waren zij tot die tijd vrijgesteld in verband met de voedselvoorziening. Gezien het verloop van de oorlog was er merkbaar sprake van toenemende spanning! De oproep zich als arbeider te melden werd ook in ons dorp genegeerd en zodra er dreiging was dat er Duitsers onderweg waren om mannen op te halen, vluchtten velen het land in. Land, dat bestond uit akkers die omgeven waren door vele sloten, waar de tuinders zich schuilhielden en de Duitsers het niet aandurfden dit gebied in te gaan. Op 16 januari was het weer zover! Razzia! Wat merkte ik als bijna 5-jarige daarvan? Wellicht enigszins gekleurd door de tijd heen, maar qua essentie van mijn beleving nog kraakhelder in mijn geest, was het gevoel van span ning en angst die mij op dat moment bekroop. Vanaf het moment dat het in ons dorp gonsde van het gerucht dat er een razzia aanstaande was, waren mijn Benedenweg 106. Bram Bakker met huishoudster C. de Vet. ouders en mijn Hier beleefde Bram Kout de huiszoeking. bijna 1-jarig zusje

De Klin - Sint Pancras | 2017 | | pagina 161