Januari 1864 Een echt, ouderwetse wintermaand. De Alkmaarsche Courant meldde o.a. dat een aantal schepen van de maatschappij Nederland, hadden geprobeerd het ijs van het Noordhollands kanaal te breken, maar hun pogingen moesten staken. De liefhebbers van het schaatsen konden hun hart ophalen. De courant vertelde dat Noordhollan ders per schaats een dagtocht hadden gemaakt langs de zeven Noord-Hollandse steden. In deze barre wintertijd vond de aanbesteding van de school plaats. De Commissaris van de Koning was in eigen persoon aanwezig. Ook de hoofdinspec teur van Waterstaat zag toe, dat de aanbesteding goed verliep. De laagste inschrijver was Jan Komen uit Hoogwoud voor f 9.370,-. De bouw was begroot op f 10.200,-, dus had men een meevaller van ruim f 800,- Het financiële plaatje zag er als volgt uit: Rijk en provincie betalen ieder School en schoolhuis f 2. 615,50 f 5. 231,- kosten samen f 8. 231,- De gemeente betaalt f 3.000,- de raadkamer De gemeente betaalt f 1.139,- kost f 1.139,- Totaal f 9.370,- f 9.370,- De erfpachten, aanvankelijk geschat op f 3.000,- brachten uiteindelijk f 4.200,- op. Hieruit kon dus ruimschoots het gemeentedeel van f 4.139,- worden betaald. Het nieuwe gebouw kwam vóór het oude te staan. Door de nieuwbouw te laten plaatsvinden voor het bestaande gebouw, was het mogelijk om te bepalen dat de oude school en het bijbehorende schoolhuis niet mochten worden afgebroken, voor de nieuwbouw gebruik gereed was. Tenslotte kreeg de aannemer te horen, dat hij de oude stenen, goed schoongemaakt bij de nieuwbouw mocht gebruiken, mits de stenen niet beroet waren. Gezien de winterse omstandigheden lijkt het niet aannemelijk dat aannemer Komen in januari met de bouw is begonnen. Ook de in de voorgevel zittende eerste steen geeft een latere datum aan. 151

De Klin - Sint Pancras | 2017 | | pagina 150