Een aantal jaren terug heeft Peter Bitter gekeken bij de aanleg van de woonwijk in de driehoek tussen de spoorlijn, de Herenweg en de Achterweg. Hier was al in het verleden het duinzand op de strandwal afgegraven tot op een onderliggende veenlaag Er waren geen archeologische sporen (meer) te vinden. Of er al een buurtschap van grote ouderdom was, waagt hij te betwijfelen. Natuurlijk ga je als amateur historicus niet over één nacht ijs en probeer je nog andere bronnen aan te boren. Want bij twijfel begint de wetenschap, nietwaar? Vandaar dat ik mij richtte op historicus Erik Cordfunke, iemand met een ongeloof lijke kennis van de geschiedenis in onze omgeving. Hijzelf moest mij teleurstellen, maar hij verwees me wel naar het Meertens Instituut in Amsterdam waar veel kennis aanwezig is in de taalstructureel en geografische afdeling, met een aparte groep voor documentatie en dienstverlening. Ook daar zit men waarschijnlijk met deze vraag in de maag, want helaas heb ik tot op heden nog geen bericht mogen ontvangen. Bruikbare info op de vraag waar de Nollen nu precies gelegen is, is te vinden in het boek (zonder auteursnaam en zonder jaar van uitgave, rond 2005/2010) van stichting COOG getiteld 'Sint Pancras, Zuideinde en Oudorp, meer dan 4 eeuwen water- en veldnamen' op pagina 227 en volgende. Ik citeer: De Nollen, omvattende het gebied kadastraal bekend gemeente Oudorp sectie B nrs. 13 t/m 76. De percelen, in 1832 kadastraal bekend gemeente Oudorp sectie B nrs 13 t/m 17, behoorden in 1530 tot de Vroonlanden gelegen in Blok V. Deze landen werden toen omschreven als: Landen eensdeels gelegen in de banne van Koedijck ende eensdeeld in de banne van Outdorp, tusschen de Nijeuwe vaert gaende vuijte Zuijderwaert in de Vroonermeer in 't Z., die Vroonermeer in 't W. ende N. ende die Geest in 't O. Van dit laatste zien we op de pagina hiernaast een prachtig voorbeeld. De foto is genomen aan de Achterweg, ergens zo in de dertiger jaren van de vorige eeuw. Op de kar Dirk Quant, op de fiets erachter zijn zoon Arie Quant, de vader van Afra, Siem, Ted, Eef en Arie. De foto is ter beschikking gesteld door Afra van Wonderen-Quant. Het is overigens niet geheel toevallig dat ik mij geroepen voelde iets over ons buurtschap te schrijven. Bijgaand bord stond eigenlijk bijna letterlijk in onze voortuin. De foto is genomen op 1 januari 1963 in de strenge winter door Hanny Roos-Groot, Ebikon, Zwitserland. Links de boerderij van Schut, midden en rechts de Achterweg op de achtergrond.

De Klin - Sint Pancras | 2017 | | pagina 128