De Nollen Het vergeten buurtschap Vanaf het begin van de oprichting in oktober 1985 van de Historische Vereniging Sint Pancras hebben de oprichters gemeend, de Nollen ook tot het gebied te moeten rekenen waar hun interesse met het oog op het verleden naar uit gaat. Toch ben ik in al die jaren dat ik de Klin lees, geen artikelen tegen gekomen die over dit gebied iets te melden hebben. In samenspraak met redacteur Frans Hand wilde ik daar verandering in brengen. Hoewel ik van tevoren moet zeggen, dat dit stuk proza wellicht meer vragen oproept dan dat het antwoorden geeft. U zult zich als trouwe lezer wellicht afvragen: de Nollen en de Historische Vereniging Sint Pancras? Terwijl het toch echt officieel tot het grondgebied van Oudorp behoort! Als we B. Voets mogen geloven was Oudorp meer dan 1100 jaar geleden niet meer dan een aantal burscippen (buurtschappen), aan het einde van een geestrug. Het eerste bewijsmateriaal komt uit kloosterboeken gedateerd rond 980. Daarin verschijnen de namen Aldenthorp (Oudorp) en Vronloo (Sint Pancras). De burscippen die samen Oudorp vormden waren (de) Nollen, Ooievaarsnest en Huigendijk. Nergens heeft Voets echter een bron genoemd, waar dit op is gebaseerd. En verder blijft het een beetje gissen, wat nu eigenlijk met de naam Nollen ooit is bedoeld. In ieder geval moet het ons toen omringende gebied er van boven zo ongeveer uitgezien hebben: Aan het einde van de 10e eeuw is de laatste verbinding met zee gesloten. De ontwikkeling van grote zandverstuivingen is in volle gang. Toch begint het water heel langzaam te stijgen en zullen in de eeuwen erna de voormalige strandvlakten Bron: het boek Monnikenwerk, De invloed van de abdij van Egmond op het landschap van Noord-Kennemerland door Peter Lassooy, 2008, pagina 42. Oudorp BcekeL Castricum

De Klin - Sint Pancras | 2017 | | pagina 126