met "Rijkspolitie" erop. Mijn vaders voorganger was Van Benthem, die naar Heiloo verhuisde. Wat ik ervan weet, is, dat hij de niet de juiste papieren had om hier nog wachtcommandant te zijn, daarom zijn verhuizing. Overigens, mijn vader had al eerder gesolliciteerd naar een andere plaats (salarisverbetering!). Ik weet nog naar Dwingeloo, Renswoude. Hij stond voor die plaatsen op de 2e plaats, zodat het Sint Pancras werd, omdat hij hier nummer 1 stond, gelukkig maar. Mijn vader werkte dus bij de (Rijks)politie. Hij was opperwachtmeester, zoals de functienaam officieel was. In de volksmond was hij echter de plaatselijke veld wachter. De ouderen onder ons zullen hem nog wel weten te herinneren. Met de fiets aan de hand wandelde hij vaak door het dorp; dus veel contacten met de plaatselijke bevolking. Met de huidige politie zie je dat veel te weinig. Zij racen nu met de auto over de Bovenweg, af en toe een zijstraat nemend. Hij kende de families hier. Men zag hem als vertrouwenspersoon en in die tijd had de politie nog gezag. Hij had veel contact met burgemees ter Klaas Kroonenburg, ook een zeer bekend persoon en familie in Sint Pancras. Van inwoners van Sint Pancras hoor ik wel eens verhalen hoe mijn vader was in de contacten met de burgers; om een paar te noemen: - Regelmatig moest mijn vader snelheidscontroles uitvoeren, samen met andere agenten. Reed je te hard, dan moest hij een bekeuring uitschrijven. Soms ging het maar om een paar kilometer. Als mijn vader iets verderop stond te controleren, dan schreef hij bij dorpsgenoten wel eens met de achterkant van de pen, zodat het net leek alsof hij een bekeuring uitschreef. - Als het licht van de fiets het niet deed, dan zei mijn vader wel: "Ga maar even lopen. Bij de volgende keer, dan wel een bekeuring". - Bram Kout was een keer met een collega aan het poeren geweest. Kort daarna stond Bram bij een viskar in het dorp. Mijn vader zag hem en zei: "Zo Kout, moet jij ook nog vis hebben"? Via via had mijn vader wel gehoord, dat Bram aan het poeren geweest was. Agent Groenenboom 113

De Klin - Sint Pancras | 2017 | | pagina 112