Al op 13-jarige leeftijd schreef hij zich in bij de Kamer van Koophandel!! Zijn eerste geld verdiende hij met het vangen van mollen. De huidjes ver kocht hij aan een looierij. Van de opbrengst kocht hij aardappelen en begon te venten. Eerst samen met zijn broer, die later een transportbedrijf begon. Paard en wagen waren in die tijd het vervoermiddel! In de kost bij zijn broer en schoonzus leerde hij mijn moeder kennen die daar "dienstmeid" was. Het leeftijdsverschil was 11 jaar. Mijn moeder (Neeltje Wijdenes) trouwde op 19-jarige leeftijd op tien september 1934 met mijn vader Gerrit Jonker. "Gerrit Jonker aan het hooien" Crisis, werkeloosheid en ellende, maar met mijn vader ging het voor de wind. Hij kon héél goed in en verkopen enmet paarden omgaan. Het moeilijkste paard kreeg ie onder het tuig. Zelf aangeleerd! Mijn oudste dochter heeft dat gen van haar opa meegekregen. Hij had altijd pracht "peerden" voor de kar. In de oorlog werden ze dikwijls door de moffen geconfisqueerd. Vlak voor de keuring ging hij dan langs de hoefsmid op de Dijk die het "ijzer" behandelde, zodat het paard kreupel liep. Afgekeurd! Ik herinner me nog het laatste paard, een hackney, een blauwschimmel. Veel aardappelen kocht hij destijds in Anna Paulowna en omstreken. Voordat ze definitief werden gekocht moest moeder Neeltje eerst een monster koken. Ze werden vervoerd naar een depot in de Snaarmanslaan. Later naar Torenburg 3 (thans monumentenloods van de gemeente Alkmaar). Hier konden wel acht a negen wagons worden opgeslagen. Eén wagon was tien ton. (1 ton is 1.000 kg). Toentertijd was Alkmaar nog een stuk kleiner. Toch kon mijn vader het niet alleen af en nam personeel in dienst. Eerst een zoon van zijn broer, Jan Jonker jr. Vlak na de oorlog een zoon van zijn zuster, Jan Stipriaan die zeven jaar bleef. "Vertrouwd en te vertrouwen" moet mijn vader gedacht hebben. De handel breidde zich uit. Er kwamen uien, wortels, kool, appels en peren bij. Er werd gewogen met een bascule met losse gewichten van ijzer en koper. Om gesjoemel tegen te gaan

De Klin - Sint Pancras | 2016 | | pagina 85