waren tikte ze met haar klomp op het straatje. Dat betekende: "Kom eruit, het is tijd!" Ik was graag bij de familie Klanker naast ons. Mocht ik tussen de mannen zitten. En bij tante Trijnie Kooij-Madderom: als je daarbinnen mocht komen, nou dat was de hemel! Dat waren zulke lieve mensen! En bij de Van der Woude's moest je achterom. Het was er donker, kaal en stil. Beetje spannend. Er werd weinig gezegd. Het duurde eeuwig lang voordat ze vroegen: "Wil je een zuurtje?". Nou, eigenlijk wel want daar kwam ik tenslotte voor. Dansen leren. Karpet oprollen en dan gingen we aan de gang. Moeder kon lekker walsen. Dan hadden we een lol! Vader vond het maar niks. Zijn woorden waren dan: is het weer zover?" En dan schuilhoekies. De gekste plaatsen opzoeken en dan hopen dat ze je niet gauw vonden. Het gebeurde ook wel dat ze je dan niet meer gingen zoeken. En dan maar stil zitten en wachten. Tot je het zat was. Dan was er niemand meer te zien en was je kwaad: "Ik doe nooooit meer mee!" De tijd daarna tussen '40 en '45 was minder leuk. Wel hadden we toen een feest: op 4 december 1942 waren mijn ouders 12,5 jaar getrouwd. We hadden nieuwe kleren aan en dat kwam zelden voor. De twee jaren daarna staan in mijn geheugen gegrift. Mensen die om eten aan de deur kwamen, onderduikers. Vader was bij de ondergrondse en heeft veel geris-keerd. Wat me nog steeds zeer doet is dat hij daar nooit voor bedankt is. Na de oorlog volgden leuke jaren van uitgaan, dansen en naar de bioscoop. Maar wel om tien uur thuis! Ik heb mijn latere man ontmoet bij cafetaria Hulskamp in Alkmaar. Ik moest nog 17 jaar worden, prachtige tijd geweest! Jaap Verduin Als ik terugdenk aan mijn jeugd, dan denk ik aan: de bommenwerpers 's nachts en later ook overdag en dan de geruststellingen van Vader en Moeder het uitkijken naar Vader die kloetend, er was nog geen benzine, net als veel andere tuinders naar huis kwam om warm te eten Met zuinig knippen haalde Moeder het maximale uit een lap stof..

De Klin - Sint Pancras | 2016 | | pagina 81