kisten met aardappels, waar ook een motorfiets stond. Op die motorfiets speelden onze jongens. Dat mocht natuurlijk niet, want het was veel te gevaarlijk als dat ontdekt werd! Wij hadden, denk ik, als een van de eersten "elektrisch koken". Op zondag met de metör naar Koedijk waar we over de vlotbrug naar Bello liepen dan naar Bergen aan Zee. Naar school in Oudorp, tweemaal per dag heen en teruglopen, weer of geen weer, naar het "biggenhok". Schaatsen leerde je van Vader aan de kloet. Vader voorop, de groot sten achteraan en wij daartussen. M'n moeder die hielp bij geboortes en dat zijn er heel wat geweest! Vader ging in de winter in de boet kool snijden. Als je dan door het ijs gezakt was kon je daar bij de kachel je natte kleren drogen. Moeder mocht dat niet weten! Maar ze rook het wel als je binnen kwam... Zomerdag mochten we in de boet schooltje spelen. De kinderen van Van Baar en Rood waren voorbeeldige leerlingen! In de oorlog werd een deel van de boet als woning gebruikt. Als eerste ging de familie Zoon uit Bergen erin wonen (omdat hun huis gevorderd was) en daarna kwam de familie Zuurbier erin. Daarna zijn meerde-re families daar gestart. Als er bommenwerpers overvlogen gingen we op de trap zitten, daar voelde je je veilig. Na het eten spertijd wat het wc-bezoek betreft. Dan gingen we naar Ome Jaap, onze buurman, die z'n plee stond achter het huis. Kranten als toiletpapier. Doorleren was er niet bij, gewoon aan het werk. We zijn er niet slechter van geworden... Als er ijs lag stapten we achter de boet op de Veert richting spoorbrug Hoornseweg. Die moest je op je knieën over want je schaatsen af of uit was te veel werk. Dan via de Hoornse Vaart naar Alkmaar en onder alle bruggen door. Goed bukken anders stootte je onthutsend je hoofd! Het halve dorp was en is familie. Soms lastig, maar er werd ook op je gepast. Van huis uit was helpen het motto. "Ga jij bij Buurvrouw (of bij wie dan ook) maar effe helpen of oppassen. DooiMaggie en Riet in de schoolbank (+/- 1950)

De Klin - Sint Pancras | 2016 | | pagina 75