/XL. Portret van een Pancrasser Als geboren en getogen Pancrasser heb ik in de loop der jaren vele Pancrassers gekend. Incidentele bezoekjes aan onze Algemene Begraafplaats maakt duidelijk hoeveel van hen inmiddels zijn overleden. De vergankelijkheid van ons mensen komt dan in alle stenen hardheid op je af. "Wanneer ik?" denk je dan in een flits. In diezelfde flits zeg je tegen jezelf "voorlopig nog effe niet"... Onder hen, die inmiddels niet meer onder ons zijn, lees je veel bekende Pancrassers, dorpsgenoten die op een of andere manier zijn opgevallen. Maar ook inwoners die minder of helemaal niet zijn opgevallen en toch iets buitengewoons hebben gepresteerd. Over velen van hen valt wat te schrijven. Het heeft mij ertoe gezet een en ander te schrijven over een man, bescheiden van aard, nog onder ons, inmiddels 87 jaar oud en nog steeds, weliswaar nu op wat lager niveau, bezig met zijn hobby: fietsen. En dan niet zomaar fietsen, nee figuurlijk en letterlijk tot ongekende hoogte! Ik heb het over Willem van Graft, geboren 12 september 1929, zoon van Klaas van Graft (26-01-1888) en Maartje Bakker (25-10-1888). Het gezin bestond uit genoemde ouders en vijf kinderen: Klaas, Remmert, Lou, Arie en Willem. Klaas en Remm ert zijn geboren in een boerderij aan de Achterweg. Deze woning staat er nog en wel tegenover het fietspad achter het vroegere terrein van de fa. G. Schot. De andere drie jongens zagen het levenslicht aan het Noordeinde en wel aan het eind van het zg. Bullepad. De lagere schoolperiode bracht Willem door op de openbare lagere school achter het voormalige gemeentehuis. "In die periode heb ik weinig gepresteerd", zei Willem en pas in 1945 verliet hij op 16-jarige! leeftijd deze school. Dat kon toen nog. Rap port en boekje GETUIGSCHRIFTEN Rapportenboekje lagere school Editie A onlworpor» dooi P A. HIBMA VOO* Geboren Leerling van Klasse y Hot Hoofd der School Uitgave van N,V. H, Teii Brink's Uiig. Mij Meppel. Wettelijk gedeponeerd 54

De Klin - Sint Pancras | 2016 | | pagina 55