Het Nederlands Militair Gezag beval begin 1940 ook het wegvoeren van de bevolking van de dorpen Woudenberg, Scherpenzeel en Renswoude als er ook maar iets van een inval door het Duitse leger dreigde. I Iierover werd in februari 1940 te Amsterdam, in aanwezigheid van de burgemeesters van de drie voornoemde gemeenten, een plan uitgewerkt. In dit plan was de afvoer bedacht van hun burgers naar een aantal Noord-Hollandse gemeenten. Concreet werden ter plekke eerst Wieringerwaard, Wieringermeer, Barsingerhorn, Winkel en Oudorp aangewezen als ontvangende gemeenschappen. Later zouden ook andere plaatsen als Sint Pancras, Alkmaar, Schagen en Wervershoof daar aan toegevoegd worden. Sint Pancras en Oudorp kregen samen de taakstelling om 550 inwoners uit Renswoude te herbergen. Een opdracht daartoe kwam van de Commissaris van de Koningin aan het college van burgemeester en wethouders die vervolgens de huizen van degenen die zich voor opvang hadden gemeld te inspecteren op hun geschiktheid en om stro en voedsel beschikbaar te stellen. In de vroege ochtend van 10 mei 1940 ontving de burgemeester van Renswoude een telegram waarin hij werd opgedragen om zijn burgers voor te bereiden op een evacuatie die diezelfde dag om 19.00 h. per trein zou geschieden. Hij verdeelde zijn bevolking in vier groepen die elk apart zouden afreizen. Door allerlei oorlogsschade aan de sporen zouden de groepen 1 en 2 tesamen met een niet geplande groep Veenendalers pas om 4.00 u. 's nachts vertrekken en na een lange zaterdag op 11 mei 's avonds om 20.00 u. te Alkmaar arriveren waarop ze direct werden onder gebracht in gastgezinnen in Sint Pancras en Oudorp. Het ontvangscomité in de Noord-Hollandse plaatsen beschikte over gegevens als de beschikbaar gestelde plaatsruimte in de huizen en de kerkelijke gezindte van de vluchtelingen en zo werd er een match gemaakt ten behoeve van het onderbrengen. Op eerste Pinksterdag, zondag 12 mei, arriveerde groep 3 maar omdat Sint Pancras geen opvangcapaciteit meer had vanwege de eerdere opname van de niet geplande groep Veenendalers werden zij in Alkmaar ondergebracht. De overwegend Protestantse geëvacueerden werden door hun geloofsgenoten in Sint Pancras gastvrij ontvangen en er volgden die dag een gezamelijke Hervormd/ Gereformeerde dienst in één van de kerken van ons dorp, geleid door de Renswoudse dominee Kalf. Op woensdag 15 mei 1940, de dag van de Nederlandse capitulatie, werd dat nog eens herhaald.

De Klin - Sint Pancras | 2016 | | pagina 53