nok gehaald en vastgebonden aan een vrachtwagen die in de Stuimellaan stond opgesteld. Die ging langzaam rijden en zo werd de mast opgetakeld. Dat was best een operatie. Daarna konden de wieken met de motor langs de paal naar 15 meter hoogte worden getakeld. Voor de energieopslag had hij een heel grote oude hef truckaccu opgescharreld. (Ik las laatst dat iemand afgeschreven accu's van elek trische auto's wilde gaan gebruiken voor energieopslag van wind- of zonne-energie. Wat dat betreft lag mijn vader dus bijna 40 jaar voor). Met tuien werd de mast geschoord aan de garage en de bomen in de tuin en toen draaien maar. Op een donkere herfstdag ging het echter rond 17.00 uur stormen en de molen sloeg op hol! Het was druk op de Bovenweg omdat iedereen uit zijn werk kwam en als die wieken eraf zouden vliegen kon dat levensgevaarlijk zijn. Met een wiebelende ladder tegen de paal probeerde hij de als een gek ronddraaiende wieken met een tuidraad te "vangen", wat op zich al een levensgevaarlijke actie was. Gelukkig liep het allemaal goed af. Zo'n avontuur wilde hij niet nog een keer beleven en uiteindelijk moest de mast weer naar beneden worden getakeld. Nu was hij echter topzwaar omdat de wieken en de dynamo nog op 15 meter hoogte stonden en die kon hij door een storing niet meer laten zakken. Dus weer de vrachtwagen geregeld en achterin de tuin moeders mooie keukentafel gezet waar de top van de mast op zou moeten komen liggen zodat de wieken niet zouden verbuigen in het gras. Misschien snap je het al, maar toen de mast gezakt was tot ongeveer halverwege kwam er zoveel kracht op de katrol in de nok van de gevel te staan, dat de hele achtergevel onder het dak vandaan getrokken werd en het dak van de werkplaats 20 cm naar beneden zakte! En de mast donderde dwars door moeders keukentafel. Avontuur bestond toen nog. Met veel spul en moeite heeft mijn vader toen het dak weer opgekrikt en de gevel er weer onder gekregen en de boel weer vastgespijkerd. Ik zie hem nog staan met het zweet op zijn hoofd. De gevaren van zo een grote molen in de bebouwde kom werd zelfs mijn vader te gek en hij heeft hem uiteinde lijk aan een Friese boer verkocht die hem graag wilde hebben. Er is zelfs een krantenartikel aan gewijd. Daar staat in dat als hij zelf op de ruimte had gewoond hij nog rustig verder geknutseld zou hebben aan een grotere molen waar het hele huishouden mee van stroom kon worden voorzien. Mijn moeder relativeerde het allemaal wat: "Voor het geld dat hij aan de molen besteed heeft, had de stroom rekening voor heel wat jaren betaald kunnen worden". Als je echter ziet hoeveel windmolens er tegenwoordig in de polders staan, dan zat hij toch aardig op de goede weg." 164

De Klin - Sint Pancras | 2016 | | pagina 165