De woning is door ons volledig bij de tijd gebracht, dat wil zeggen, dat het van hedendaagse gemakken is voorzien. Belangrijk aandachtspunt hierbij, met het oog op wooncomfort en duurzaamheid, was de isolatie. Daarnaast is gekozen voor een duurzame wijze van verwarmen. Het water voor het verwarmingssysteem en voor het sanitair wordt middels vacuümbuizen die zonlicht absorberen en twee warmte pompen die warmte aan de lucht onttrekken verwarmd. Hierdoor hoeft nog maar een minimum aan fossiele brandstoffen gebruikt te worden. Op termijn zal zo mogelijk ook de elektriciteit op een duurzame wijze worden opgewekt middels zonnecellen. Door gebruik te maken in de gehele molen van ledverlichting, wordt de hoeveelheid stroom zoveel mogelijk beperkt. Daarnaast geeft ledverlichting geen warmte af en is dus veiliger met het oog op brand. Materialen. Een bouwhistorisch onderzoek heeft uitgewezen welke onderdelen van de molen van monumentale waarde waren. Al deze onderdelen hebben we behouden, zo nodig hersteld in originele staat of indien nodig, laten vervangen door een kopie. Binnenwanden en vloeren zijn door ons, mede ook met met het oog op veiligheid, geheel verwijderd en vervangen. Dit geldt ook voor alle leidingen en pijpwerk. Wanneer er nieuwe onderdelen zijn aangebracht, is er steeds gekozen voor duurzaamheid. Dat wil zeggen dat er zoveel mogelijk gebruik gemaakt is van duurzame materialen zoals bijvoorbeeld inlands hout en Belgisch natuursteen. Oorspronkelijke functie benadrukken. Omdat voor de oorspronkelijke functie van de molen het gaande werk (wielen, spillen en vijzel) het meest in het oog springt, is er voor gekozen om het gaande werk door heel de molen zoveel mogelijk in het zicht te houden. Hiertoe is veelvuldig gebruik gemaakt van glas in een staalconstructie. Naast glazen puien rondom de onderbonkelaar, het vijzel rad en de koningsspil, zijn er glazen vloeren aangebracht boven de vijzel, de watergang en in de kap. Deze eigentijdse vormgeving versterkt naar onze mening de monumentale en historische Inscripties van een telmerk op een legeringsbalk elementen van de molen. 136

De Klin - Sint Pancras | 2016 | | pagina 137