De molen is lange tijd bewoond geweest en derhalve ook steeds aangepast aan de eisen en mogelijkheden van de tijd. Hoever de bewoningsgeschiedenis terug gaat hebben we nog niet kunnen achterhalen. Waarschijnlijk was een deel van de molen bewoond toen de molen nog in functie was en is het woongedeelte uitgebreid toen met het verwijderen van het scheprad er meer ruimte ontstond. Het scheprad was immers inpandig, maar de vijzel bevond zich onder de molen. De laatste 90 jaar was bewoning nog de enige bestemming van de molen. In die jaren zijn er ook aanpassingen gedaan. Het gaande werk (aandrijflijn) werd verwijderd en mogelijk als brandhout gebruikt. Zo ontstond meer ruimte en was een andere indeling van de verdiepingen mogelijk. Met de komst van meer kinderen werden extra kamers (met extra ramen) gecreëerd en werden de oude bedstedes verwijderd of benut als voorraadkast. De openhaard werd gaande weg vervangen door een oliebrander en later door gasgevelkachels, het schijthuisje maakte plaats voor een inpandige plee en met de komst van stromend water kwam zelfs de mogelijkheid voor een douche en bad binnen handbereik. De kookfaciliteiten zijn meegegroeid met de tijd en ook nieuwe isolatietechnieken zorgden voor steeds meer wooncomfort. Echter, de tand des tijds is niet aan de molen voorbijgegaan... Restauratie. Wanneer je een monumentaal pand gaat restaureren is altijd de vraag naar welke periode je kijkt en naar welke periode je terug restaureert. Wij hebben er voor gekozen om de bestaande situatie te handhaven, dat wil zeggen de molen bestemd als hedendaagse woning, maar daarnaast de oorspronkelijke functie als industrie werktuig te herstellen c.q. te benadrukken. De oorspronkelijke fundering is aangepakt, het gebruik van het ondertafelement (dat inmiddels bijna volledig was verdwenen) is in ere hersteld en alle onderkanten van de achtkantstijlen zijn van een nieuw eikenhouten las voorzien. Ook zijn de weeg, het riet en de kap aangepakt en is, na historisch onderzoek, gekozen voor een authentieke kleurstelling. Na ruim 80 jaar afwezigheid was in 2010 het volledig gaande werk teruggebracht in de molen. Er is gekozen voor de vijzelvariant. Momenteel wordt ook onderzocht hoe de waterweg kan worden hersteld zodat de molen weer volledig maalvaardig wordt. In de loop der jaren is er een wiekverbeteringssysteem aangebracht om het rende ment van de molen te verhogen. Het Oudhollandse gevlucht (het samenstel van wieken en bovenas) is toen vervangen door een gevlucht met zogenaamde fokken. Deze nieuwe situatie is door ons gehandhaafd, zij het dat de fokken zijn vernieuwd. 135

De Klin - Sint Pancras | 2016 | | pagina 136