Pancpop door de jaren heen (1976 - 1996) Telkens als het Pancpop-festival gehouden werd was een groot aantal medewerkers van het Jeugdhuis, maar ook een groot deel van de bevolking uit Sint Pancras in touw, om van alles te regelen om op die ene dag Pancpop mogelijk te maken. Er zijn verschillende generaties mee bezig geweest en het leverde altijd een positieve schokgolf door de gemeente op. Ik heb heel veel oud-bestuursleden, Jeugdhuis- gangers, middenstanders en andere mensen benaderd en hen gevraagd om mee te denken over verschillende jaargangen van Pancpop. De historie van de festivals is omvangrijk en onderstaande tekst is dan ook verre van compleet. Excuses daarvoor. 1915 "We vonden dat er wat moest gebeuren en maakten elkaar enthousiast!" B. van Baar Over hoe het Pancpop-gebeuren ooit is ontstaan verschillen de meningen sterk. Wel is het zo dat in 1976 in de krant te lezen was dat een aantal Sint Pancrasser jongeren in 1975 een aantal muzikanten buiten op een houten podium plaatsten en op een zonnige zaterdag een picknickachtige sfeer wist te scheppen. De jongeren, o.a. Marcel Nieuwland, moeten na dit experiment hebben besloten dat dit een jaarlijks terugkerende traditie moest worden. Bert van Baar: Tsja, dat pre-festival in 1975 kan ik me niet meer herinneren, maar het zou zo maar kunnen dat het nooit heeft plaats gevonden. Dat deed ik wel vaker, om de nieuwsgierigheid van de mensen te prikkelen moet je dingen soms toch even mooier maken dan het is. Ik kan me zo voorstellen dat we dat bedacht hebben, omdat het beter stond in de krant en dat het dus nooit is gebeurd. Maar zeker weten doe ik het niet. Mijn taak in het bestuur was veel overleggen en de PR. Ik schreef in die tijd voor de Alkmaarsche Courant. Samen met Hans-Peter (Corbee) bestookten we elke lokale krant. Die schrijverijen van ons kwamen mooi van pas tijdens die popfestivals. Je kon wat ons betreft niet genoeg publiciteit maken. We maakten vooraankon digingen van een Pancpop-festival, maar schreven ook dikwijls de recensies. En als de werkelijkheid saai was, dan verzonnen we er iets erbij. Tsja, zo ging dat als de mensen het maar lazen! 114

De Klin - Sint Pancras | 2016 | | pagina 115