De Banken van Sint-Pancras Aan het einde van de 19e eeuw ging het niet alleen in Nederland, maar ook in de landen om ons heen op agrarisch gebied niet zo goed. Misschien dat er voor het Geestmerambacht een uitzondering gemaakt moet worden. De toenmalige weilanden werden versnipperd tot akkertjes en omgeven door sloten, die de aan- en afvoer per bootje vergemakkelijkte. De tuinderij was in opkomst, maar om te groeien was geld nodig. De banken stonden niet te dringen, om de startende agrariërs geld te verstrekken. Men vond het een te groot risico om geld te steken in een bedrijf, waarvan de opbrengsten te gering waren. Gelukkig was er al voor deze tijd, een Duitse burgermeester die inzag dat er wat moest gebeuren om vooruitgang te boeken. De agrariërs moesten goedkoop geld kunnen lenen om te investeren in hun bedrijf. Deze burgermeester, Raiffeisen geheten, opperde het idee om met de spaargelden van de beter gesitueerden een bank op te richten. De bank moest dit geld uitlenen tegen een billijke rente, aan personen die ook lid moesten zijn van deze bank. Ook moesten deze plaatselijke banken, die door het hele land opgericht werden, met elkaar samenwerken, om een gezamenlijk kapitaal te vormen, dat uitgeleend kon worden. In Nederland startten de Raiffeisen banken in 1898 met een hoofdkantoor in Utrecht. In Sint-Pancras wilde men ook graag een dergelijke bank. Het duurde enkele jaren voor het zover was, maar 6 november 1903 kwamen een 16 tal ingezetenen bij elkaar, om over de oprichting van een Raiffeisen bank te praten. Allen die bij deze vergadering aanwezig waren, verklaarden zich voorstander en kozen een voorlopig bestuur. In de Alkmaarsche Courant van 8 november 1903 werden de volgende personen in het voorlopig bestuur vermeld: de heren S. Duif, P. Gootjes, C. Groen, G. Kempers en J. ten Hoeve. Deze laatste was een druk bezet man. Als leraar en later hoofd van de Christelijke School, was hij ook betrokken bij de oprichting van jongerenorganisatie 'Thiemotheus' en de latere bibliotheek. Op 9 december 1903 was de kogel door de kerk en had Sint-Pancras zijn Raiffeisen bank. (In latere jaren werden de naam van Raiffeisen en Boerenleenbank wel eens door elkaar gehaald) In de Alkmaarsche Courant van 20 december 1903 wordt bericht gedaan over de op 14 december gehouden vergadering. Hierin werden de volgende mensen in het bestuur gekozen; S. Duif, P. Gootjes en C. Groen. Ook was er een Raad van Toe zicht bestaande uit; J. Gootjes, J. ten Hoeve en G. Kempers. Als kassier werd be noemd de heer R Smit, tevens burgemeester van Sint-Pancras. Besloten werd voor

De Klin - Sint Pancras | 2015 | | pagina 98