Vanaf de jaren zeventig zijn er dan ook diverse subsidies verstrekt om de Twuyvermolen te onderhouden c.q. te restaureren. Om de zoveel jaar lezen we over herstelwerkzaamheden aan het gevlucht, de kap of de rietbedekking. De laatste grote ingreep heeft, zoals eerder gezegd, plaatsgevonden in 2010. Opvallend is dat in alle stukken steeds, naast de noodzaak de molen als seinmolen te behouden, als belangrijk argument wordt aangedragen dat de molen nog een belangrijke functie zou kunnen vervullen met betrekking tot het onderhouden van het waterpeil. Met name dan in die perioden dat er sprake is van een noodsituatie. "In tijd van nood, bij uitgevallen normale bemaling of bij distributie van brandstof cq elektriciteit zouden de beide molens A en D een gebied van 1128 ha boven water kunnen houden", aldus een citaat uit een uitgebreid rapport over "de nieuwe mogelijkheden met betrekking tot een cultuurmonument" (mei 1982). Eerlijk gezegd zijn wij van mening dat die ambitie (ingegeven door de oliecrisis?) wat te hoog gegrepen is. Het is niet meer reëel om te denken dat de Twuyvermolen nog daadwerkelijk een belangrijke bijdrage in de waterhuishouding kan gaan leveren. Desalniettemin hopen we wel dat het weer mogelijk wordt om met de molen het water op te malen. De nieuwe vijzel met heel het gaande werk is toch niet voor niets met gemeenschapsgeld enkele jaren geleden geplaatst! Voor ons dient het echter vooral een educatief doel. Zoals we in een mini bedrijfsplan bestemd voor de gemeente schreven: "Kort samengevat is het doel om bezoekers het verhaal te vertellen van de molen, de historie van de polder en de geschiedenis van Langedijk". Hoe mooi is het dan om ook daadwerkelijk te kunnen laten zien hoe de molen het water omhoog brengt en welke krachten er werkzaam zijn en hoe ingenieus heel het mechaniek van de molen in elkaar steekt. De Twuyvermolen mag dan zijn oorspronkelijke functie zijn kwijtgeraakt, iets van Bovenwiel en bovenbonkelaar

De Klin - Sint Pancras | 2015 | | pagina 75