Dit leidde uiteindelijk tot het omkaden van de Beverkoog en het aanleggen van een lange toevoerleiding naar het noorden, zodat de "nieuwe molen" zoals hij op sommige kaarten wordt genoemd, een dubbelfunctie kreeg. Door middel van afsluitbare duikers kon zo dus zowel de Geestmerambachtpolder als de Beverkoogpolder bemalen worden, met voorrang van eerstgenoemde. Deze dubbelfunctie bleef waarschijnlijk van kracht tot 1871 toen de Beverkoog deel ging uitmaken van de Westbeverkoog en een eigen bemaling kreeg. Maar kort en goed, als Agnes van Wassenaer er niet was geweestHelaas is zij voor ons tot op heden niet meer dan een naam en dat maakt het toch tot een beetje mager adres voor onze dankbaarheid. Des te aardiger was het om te ontdekken dat van de toenmalige dijkgraaf van de Geestmerambachtpolder, Nanning van Veen, een prachtig portret is gemaakt door de bekende Alkmaarse schilder Caesar van Everdingen. Het schilderij dateert uit 1656 en toont een rijk uitgedoste en overduidelijk een hoogstaande man die je maar moeilijk kunt verbinden met het wat lompe en grove werktuig dat de Twuyvermolen toch is. "Een beer van een molen", kopte eens een regionale krant. Maar des te meer doet het ons realiseren dat het de toenmalige rijke stedelingen waren die aan de basis hebben gestaan van de droogmakingen in onze contreien. Dus voor wie het niet zo heeft op stadse fratsen Nanning van Veen was overigens niet alleen dijkgraaf van de Geestmerambacht polder van 1650 tot 1678, maar tevens jarenlang baljuw en dijkgraaf van de Zijpe en Wieringerwaard, hoofdingeland van de Schermer en kerkmeester van de Grote Kerk van Alkmaar. Zijn wapens staan nog op de voet van de preekstoel van deze kerk waar hij ook is begraven. Al met al zijn er vele verhalen over Nanning van Veen opgetekend en bewaard gebleven en daarmee krijgt hij voor ons kleur en zou hij zo maar een mogelijke kandidaat zijn die onze dankbaarheid in ontvangst zou kunnen nemen. Nanning van Veen geschilderd door Caesar van Everdingen 72

De Klin - Sint Pancras | 2015 | | pagina 71