We gingen snel naar buiten en zagen de vuurfakkel tot ons geluk plotseling naar het zuiden afzwenken. Het vliegtuig stortte neer bij Graft. De bommen die er nog inzaten ontploften en ik zocht beschutting achter de boom van de buren. Toen we weer binnenkwamen konden we het brood en warm eten weggooien. Door het dreunen van de bominslagen was er allemaal zand uit de plafond op het eten gevallen. Van het vliegtuig werd in Sint-Pancras een stuk van de vleugel gevonden: het lag voor de buitendeur van de familie Commandeur, in het zuid-end aan de Benedenweg. 'Ich niet bleibe' In die tijd voerden twee Duitse soldaten vanuit het huis aan de Bovenweg nummer 87 de regie over het dorp. De ene soldaat was een dikke, wat goeiige oudere man en de ander een jonkie, een echte Feldwebel. Op een middag klopte de oudere soldaat bij ons aan en mijn moeder vroeg wat hij moest. Hij wilde orgel spelen. Op dat moment zaten wij met acht anderen een spelletje te spelen aan de keukentafel. "Du hast viel kinder,zei de soldaat, "ik zal jou morgen een brood brengen." Mijn moeder nam hem mee naar de voorkamer en wees hem ons huisorgel. De soldaat schudde zijn hoofd en zei dat hij een dergelijk orgel niet bedoelde. Hij had waarschijnlijk iets gehoord over het kerkorgel van Cor Booy en gaf aan dat hij daarop wilde spelen. Mijn moeder legde uit dat dat orgel bij de buren stond. De soldaat keek nog even naar de bladmuziek op ons orgelHet stukje muziek heette 'Blijf bij mij Heer', waarop hij mijn moeder aankeek en zei: "Ich nicht bleibe." Mijn moeder bleef de nuchterheid zelve en zei: 'Nee, dat moest je net niet.' Even later ging hij naar de buren maar de volgende dag kwam hij weer bij ons langs: met een groot Duits brood van wel 60 centimeter. Razzia Ook weet ik nog dat er overdag een keer een razzia was. De dorskas van Booy stond op 'het driehoekje' tegen het erf van Kriek aan. Ik was op dat moment met een hele club kinderen buiten en we zagen van heel dichtbij hoe Duitse soldaten achter jongemannen aanzaten. Die knullen vluchtten over de tuin van Verkroost en een van Engelse "Tommy"

De Klin - Sint Pancras | 2015 | | pagina 67