Er was dus geen regel wat dat betreft. J.P. Geus vermeldt nog ergens een toponiem 'op de koog' in Koedijk, maar dat is helaas niet terug te vinden.9' Als er toch sprake was van een koog of van kogen langs de oostkant van de Rekere, dan is het heel goed mogelijk dat Koedijk van Koogdijk (coechdijk etc.) is afgeleid: Het is bekend dat de e vroeger werd gebruikt om een korte klinker lang te maken, zoals in Wassenaer, heemraed, etc. Om de i te verlengen heeft deze methode stand gehouden, zoals b.v. in bier. De methode werd ook gebruikt om de o te verlengen. Zo werd Vronen soms als Vroenen geschreven. En wat betreft kogen geef ik de volgende voorbeelden: de Heerenkoog werd in 1319 aangeduid als Heren Coech10', in rekeningen uit 1393-1396, komt 'Heren Hughen coech' voor en bij Sint-Pancras lag de Beverkoog, die in 1480 als Binencoech voorkomt.11' Coechdijk wordt coedijk; doordat de meeste namen in Noord-Holland die op -dijk eindigen het eindaccent hebben, kan assimilatie naar een vorm zonder g-klank gemakkelijk optreden. Laten we hierbij ook niet vergeten dat het dier koe in het Fries ko is. In de dertien de eeuw was er hier vermoedelijk nog heel wat Friese invloed in het dialect. Ook als men coe schreef bleef de uitspraak voorlopig ko (immers van koog) en dit ko zal wel niet met een 'ronde' o zijn uitgesproken. Het zal eerder iets in de richting van het Engelse cow zijn geweest (welk woord dezelfde Oud-Saksische oorsprong heeft). Geleidelijk is men, onder invloed van het Hollands en in combinatie met de schrijfwijze met oe, coe op de huidige wijze als koe gaan uitspreken. Zelfs als koog hier niet met oe werd geschreven is een ontwikkeling naar koe nog goed denkbaar: coogdijk wordt codijk en dat wordt coedijk (analoog aan coopman - coman - koeman). Koop Van Berkel Samplonius zegt dat het eerste lid van de naam misschien koop was (vgl. mnl /coman/=koopman). Ik denk dat we deze gedachte kunnen laten varen omdat de Koedijk er eerder was dan het dorp van die naam. Voor 1300 waren er geen kooplieden. 119

De Klin - Sint Pancras | 2015 | | pagina 118