Dijken die naar dieren zijn genoemd zijn niet te vinden. En de Kalverdijk dan? Calvert is kaalkop in het Middelnederlands, dus een kale dijk zonder voorland, waardoor hij afkalft.3'' De Schapenlaan bij Bergen is ook een vroege dijk, doch die naam is later ontstaan; de dijk heette in de Middeleeuwen Oudendijk.4' IV. Jammer dat van die verzameling namen van dijken, straten en wateren met koe- beginnende, niets is terug te vinden. Ook jammer dat hij niet een flink aantal overtuigende voorbeelden heeft gegeven in zijn artikel. V. Een 'Kuhdeich' waar een grote bocht in zat. Tja, in vrijwel alle dijken zit een bocht. Ik vrees dat Dirk er hier wel erg snel van overtuigd was dat koe/kuh bocht betekent. Als die overtuiging er eenmaal is, kan het beruchte fenomeen 'tunnelvisie' optreden. Was dat bij Dirk misschien ook het geval? VI. Ik denk niet dat de dijk op een tekentafel is ontworpen. Men heeft vermoede lijk gewoon de oever van de Rekere gevolgd. VII. Van koebrug zijn enkele betekenissen te vinden. Op sommige schepen kwam een koebrug voor. Dit is vermoedelijk een verbastering van kooibrug. De naam 'koedek' werd ook gebruikt.5' Andere koebruggen (niet op een schip) lijken gewoon bedoeld te zijn voor o.a. koeien. In sommige koebruggen zit een knik, maar in vergelijkbare bruggen met een andere naam eveneens. Een schuine uitloop werd een koeklep. Het woord koeklep komt in een beperkt aantal betekenissen voor, maar ik heb niets in de richting van schuine uitloop gevonden. Behalve koebrug en koeklep geeft Dirk in zijn artikel geen enkel ander voorbeeld. In het overlijdensbericht in Poldergeest nr. 17, noemt Jaap van Rossum nog de volgende woorden: koevoet, koepoort en koedek. Koevoet. Niet dat ik veel verstand heb van inbrekersgereedschap, maar dat ding heet toch echt koevoet omdat het aan de onderkant een v-vormige inkeping heeft en zo lijkt op de gespeten hoef van een koe. Koepoort. Bekijk afbeeldingen van koepoorten en je ziet dat de poort zeil' vrijwel altijd rond aan de bovenkant is. Soms zit in het dak een stompe hoek, maar in vele daken zit zo'n hoek. Koedek. Verbastering van kooidek. Zie boven. Het woord koebocht bestaat ook! Maar dat is geen bocht met een stompe hoek... Het is een plaats in het weiland waar vroeger, vooral bij slecht weer, de koeien werden gemolken. De plek is omzoomd met bomen om beschutting te geven tegen wind en regen. Bij dezelfde bron vond ik nog koebos en koedam, 116

De Klin - Sint Pancras | 2015 | | pagina 115