De oorsprong Door VAN DE NAAM Bert Buitink Koedijk Sint-Pancras en Koedijk zijn door de eeuwen heen nauw met elkaar verbonden geweest. De plaats Koedijk is ontstaan vanuit Vronen, dat is zeker, maar over de naam Koedijk zijn heel wat speculaties geweest. In Poldergeest nr. 18 stond een artikel over dit onderwerp. Poldergeest is het nieuwsbulletin van de Stichting Re gionale Archeologie Gheestmanambocht (RAG), en met toestemming van dit blad plaatsen we het artikel hieronder. In Poldergeest nr. 17 stond een bericht over het overlijden van Dirk van der Wielen. Ik kende hem niet en las in het bericht dat hij zich had bezig gehouden met de herkomst van de naam Koedijk. Hij had daar een uitgesproken mening over: de dijk zou zo zijn genoemd omdat er een bocht met een stompe hoek in zit en zo'n bocht werd - volgens Dirk - in de Middeleeuwen 'koe' genoemd. Ik ging meteen rechtop zitten toen ik dat las, want een aantal jaren geleden had ik op een website gelezen dat koe bocht (stompe hoek, als ik me goed herinner) zou betekenen. Er stond bij dat er in Duitsland dijken met kuh in de naam voorkomen bij een bocht in de rivier. Dit intrigeerde mij en is me steeds bijgebleven. Daarom besloot ik, naar aanleiding van dit overlijdensbericht, eens te gaan uitzoeken hoe het zit met de naam Koedijk. In het midden latend of Dirk van der Wielen gelijk had met zijn bewering, we kunnen hem in ieder geval in ere houden als iemand die de vroege geschiedenis van onze omgeving na aan het hart lag en die een bijdrage aan de discussie over de naam Koedijk heeft geleverd. Ik ging dus direct kijken of de betreffende website was terug te vinden, maar dat bleek niet het geval. Vermoedelijk bestaat die niet meer of is de inhoud ervan gewijzigd. De tekst die ik destijds had gelezen was er vermoedelijk door Dirk zelf opgeplaatst, mogelijk als ingezonden stuk.1-1 Bovendien lukte het me niet om op Duitse kaarten of via internet dijken met kuh te vinden. Wel ontdekte ik dat Dirk in 2006 een artikel had geschreven over dil thema. Ook zou hij een archief hebben nagelaten met o.a. informatie over dit

De Klin - Sint Pancras | 2015 | | pagina 112