13-jarige jongen met het vee, hooi, gereedschappen en de hond per tjalk van 105 ton vanuit Alkmaar naar Zeijerveld! Wat een avontuur moet dit zijn geweest voor zon jonge knul. Nog maar net onderweg, of er moest in Amsterdam al een pauze van een dag of wat ingelast worden. De vrouw van de schipper moest bevallen! Tijdens dit oponthoud wist Bram van de nood een deugd te maken en verkocht hij de melk van de koeien, die iedere dag gemolken moesten worden. Alle anderen (Pieter en Jantje met 9 kinderen en Jacob met Geertje met 5 kinderen) reisden per trein naar Assen. Vanaf hier ging het verder met paard en wagen via Zeijerveen naar Zeijerveld. Een rit met vele hindernissen. De weg was vanwege een natte winter erg slecht en vol met kuilen. Als deze te diep werden, moest ieder een uit de wagen en lopen. Voor moeder Jantje, die in verwachting was van Janny, bepaald geen succes. Aangekomen op de plaats van bestemming bleek het huis nog niet klaar te zijn en hebben zij de eerste nachten geslapen bij Jacob en Geertje waarvan het huis ("De Tumuli") wel klaar was. 4 ouders met 15 kinderen bij elkaar in één huis, maar ook dit lukte. Hierna een bouwkeet schoongemaakt en betrokken. Eind 1914 was het huis pas klaar. De boerderij kreeg de naam "Langkat-Hoeve". Pieter Schoon die Broek op Langedijk ontvluchtte om een beter bestaan in het verre Zeijerveld op te bouwen, heeft zoals later blijkt, de eerste jaren als bedrijfs- boer gewerkt. Pas later, in 1916, is hij zelfstandig geworden. Waarom dit zo lang heeft geduurd is niet bekend. Misschien was de eerste wereldoorlog hier de oorzaak van. In Zeijerveld zijn nog 3 kinderen geboren, waardoor het totale aantal uitkwam op 14 kinderen. 2 hiervan zijn al op jonge leeftijd overleden. De 3 oudste dochters zijn later nog enige tijd terug geweest in Broek op Langedijk als hulp bij familie. In 1919 overleed Pieter Schoon aan de gevolgen van niervergiftiging, na hoe iro- Langkat-hoeve

De Klin - Sint Pancras | 2015 | | pagina 108