huwelijk waren Jan Tol, schipper en broer van de bruidegom, Klaas Geus, zwager van de bruidegom, getrouwd met Trijntje Pieters Tol, een tante van Gerrit (Klaas Geus is eigenlijk dus geen zwager maar een oom van Gerrit!), Cornelis Moolenaar, aangehuwde broer van de bruid (zoon uit het eerste huwelijk van haar moeder met Arien Molenaar en dus eigenlijk stiefbroer) en Pieter Butter, zwager van de bruid, getrouwd met Trijntje Moolenaar (dochter uit het eerste huwelijk van Aagje Dirks). Jan Tol die schipper was van beroep, woonde in de Mennonietenbuurt in de Zijpe en was tien jaar ouder dan zijn broer Gerrit. Mogelijk was Gerrit in die tijd als schippersknecht in dienst bij Jan die getrouwd was met Antje Ariens Oost. Op 14 december 1822 's avonds om 8 uur werd het eerste kind van Gerrit en Neeltje geboren te Koedijk. Antje werd pas op 6 maart te Koedijk gedoopt. Als getuigen traden daarbij de ouders op. Antjes geboorte werd op 6 september 1824 des namiddags ten 2 ure gevolgd door die van Jacob. Deze Jacob overleed echter een paar dagen later alweer. Hij is dan ook niet te vinden in het doopboek van de gereformeerde gemeente Koedijk. In de overlijdensakte van de burgerlijke stand van Koedijk staat: Op 24 september 1824 des morgens ten 2 ure is in huis N 62 te Koedijk overleden Jacob, zoon van Gerrit Tol van beroep schippersknegt en zijne huisvrouw Neeltje Klijenburg. De geboorte van Jacob Op 12 december 1826 des morgens ten Agt ure werd weer een Jacob geboren te Koedijk. Gerrit Tol was volgens de geboorteaangifte nog steeds schippersknecht. Hij deed aangifte van de geboorte van zijn zoon Jacob met als getuigen Cornelis Strijbis de veldwachter en Saskert Stammes, een dagloner. Bij zijn geboorte woonden Jacobs ouders nog steeds te Koedijk in huis nummer 62. Volgens de kadastrale gegevens was dat het huis en erf staande en gelegen in de gemeente Koedijk in sectie A onder nummer 69. Jacob werd op 7 januari 1827 gedoopt in de gereformeerde kerk te Koedijk. De naam Jacob was ongetwijfeld gekozen als verwijzing naar zijn grootvader Jacob Kleijenburg. Uit het doopboek van de gereformeerde gemeente Koedijk 94

De Klin - Sint Pancras | 2014 | | pagina 96