nood te lenigen door middel van werkverschaffing en zag in het ontginnen van turfgronden een oplossing voor het werkloosheidsprobleem. Ten gevolge van de Eerste Wereldoorlog was de kolenaanvoer naar Nederland gestagneerd en waren de turfprijzen in 1921, bij aanvang van het project, nog hoog genoeg om tot ontginning van deze gronden over te gaan. Op respectievelijk 16 maart en 7 april 1921 besluiten de gemeenteraden van Sint Pancras en Koedijk om een gezamenlijke regeling ter bestrijding van werkloosheid en het vervenen van land. Dit besluit valt na een proef in 1919 of het veen winbaar was. Voor beide gemeentes werd door twee raadsleden en een wethouder plaats genomen in de Veencommissie die de vervening op poten zou zetten. Uit Koedijk waren het de heer C. Beets, die het voorzitterschap van de commissie voerde, en de heren W. de Geus en A.J. Verduin. Uit Sint Pancras waren de heren J. van Kampen, D. Kloosterboer Jzn. en J. Schuit de gedelegeerden. De heer van Kampen had de dagelijkse leiding en was benoemd tot secretaris-penningmeester. onze Luchtftreek zeer gezonde brand. Het is zeker, dat wy een deel van den grond van ons Land geduurig verbrandenen dat door de toeneemende overdaad thans meer Turf verflonden wordt dan in fpaarzaamere tyden. 't Is mede zekerdat noch de hoogenoch de laage Veenen wederom aangroeijenof ten minden is die aangroei van geen belang.Uit dit .al les volgt immers dat de Turf van jaar tot jaar moet verminderen. Zouden wy dan niet trachten die ver. mindering te vergoeden door Houcplantingen Meest alle onze Duinen, en veele andere tot akkers of weiden ongefchlkte gronden zyn immers ook zeer gefchikt voor Houtplantingen. Maar als wy dan eens de uitgedolvene landen niet indykten en uitmaaldenzou dit dan ook al niet een zeer fchadelyk en gevaarlyk verzuim zyn? In uitgedolvene waterpoelen en moe- rasfen kunnen immers geene menfehen woonenen in de Volk- rykheid beftaat het vermogen van eenen Staat Koedijker-raad. Zo werd door de heer van der Woude geopperd dat het bij het moment van oprichting nog wel rendabel was (er werd toen fl. 10,50 4,76) voor 1000 turven betaald) maar wat zou er gebeuren wanneer de prijs zou zakken? De heer Hart zag er geen werkverschaffingsproject in en de heer Mulder zou graag De idee achter het opzetten van deze organisatie was om werklozen betaald werk te geven. De te werk gestelden zouden turf produceren die dan weer door de gemeente zou worden verkocht. Bij het op poten zetten van de organisatie waren er nog wel wat kritische noten te horen in de Turf Is een zeer verwarmendefchooneduurzaame en In

De Klin - Sint Pancras | 2014 | | pagina 90