Siem Wognum, voorvechter in de strijd voor het behoud van de identiteit van zijn' dorp Sint Pancras, heeft zijn zoveelste strijd op 90-jarige leeftijd moeten opgeven. Geboren op 21 januari 1924 aan de Benedenweg werd het na zijn lagere schoolperiode al vrij gauw duidelijk dat Siem een man zou worden die zijn eigen weg zou kiezen. Niet zoals de meeste jongens in die tijd deden, zou hij het beroep van vader, die als groenteman de kost verdiende, gaan kiezen. Nee, zijn interesse lag op een geheel ander vlak. De wereld van het vliegtuig wekte zijn belangstelling. Hij wilde vliegtuigbouwer worden. Maar, zoals het zo vaak gaat, het liep anders en Siem belandde op de LTS in Alkmaar en ging daarna in de leer bij een tweetal meubelmakers. Echter, ook daar werd geen vervolg aan gegeven. De oorlog brak uit en Siem werd min of meer gedwongen om samen met zijn broer Aart een tuindersbedrijf te beginnen. Het werd een leven van hard werken en niet zonder succes! De broers hadden een neus voor goede keuzes wat huren en aankopen van grond en het verbouwen van de juiste producten betrof. Ondanks de 'gedwongen' beroepskeuze kwam zijn hart op de akkers van het Geestmerambacht te liggen. Zijn vergaarde kennis van bodemgesteldheid en grondsoorten zou na zijn tuinderservaring nog veel van pas komen! Toen in 1973 de tuinderij voor de meeste nog actieve tuinders door de ruil- en herverkaveling van het Geestmerambacht ten einde liep, was er toch nog wel een flink aantal van hen, dat elders zijn brood moest verdienen. Siem heeft zich tijdens en na de voltooiing van de verkaveling intensief bezig gehouden met de herindeling en toewijzing van stukken land. Door de verschillende grondsoorten en dus verschillende mogelijkheden van gewaskeuze ontstonden er nogal eens conflicten bij de toewijzing. De commissie, die daarover ging, wist al vrij gauw wie Siem Wognum was! Dat gold later ook bij allerlei activiteiten waar hij bij betrokken was of waartoe hij het initiatief nam. Zo heeft hij in de jaren tachtig tot bijna aan zijn overlijden toe, veel tijd, energie en daadkracht aan de dag gelegd bij diverse instellingen c.q. verenigingen. Wij noemen o.a. de kloetvereniging, de ijsclub, de jeux-de-

De Klin - Sint Pancras | 2014 | | pagina 5