Legt op de vroonergeest ter plaatse alwaar veele in hunne hersenen die magtige stadt Vroone hebben willen bouwen dog S:Eikelenbergh de zulke een tegengift hebbende gegeven gaan zulks voorbij. Het heeft een reedelijk net kruiskerkie Zijnde binnen de muren (welke circa 2 voet dik zijn) van 't zuyden na 't noorden 5872 voet langh en vant O. na't westen 66 lang en 26 voeten wijt het welfsel 46 voeten hoogh. De heer simon de Groot predicant aldaar zij ons bij de 95 of 96 ledematen te zijn. de kerk is versiert met een gegoote kerkkroon, een sierlijk hek en sitbanken en stond een niewe predikstoel ook gemaakt te worden, de pastori geheel bijna vernieuwt gaat verze de meeste te booven, wij telden langs de geest tot de halve maans brug behalven pastori deze is anno 1740 ook gemaakt seer konstigh zulx men oordeelt derselve wel 6 700 gulden heeft gekost, en school 79 huijzen zulx met de kerk 82 gebouwen deeze vroon geest word bijna in 3 gelijke regtsdeelen gescheiden als de 1 behoort onder Oudorp, het 2de waar in het oude kerkhof onder Koedijk en het laatse St Pan cras waertoe ook de botterhuyzen staande binnen de waartdijk behooren, op't gezegde kerkhof alwaar men zegt eertijds een kapel gestaan heeft zag ik verscheide stukken van schenkels en doods beenderen ook groote gebakke steen en brijzeis alhier zou ook dat berugte kruijs gestaan hebben. het is in zijn omtrek ruym 700 voet. Anno 1575 was predicant pieter hendriks en was met Coedijk gecomponeert, dog anno 1657 daarvan gescheyden, de pastori word bij gecommitteerde Raden bekostigt, Anno 1730 is het dorp beneffens andre door order van haar Ed. Gr.M: verkogt voor fl. 9900.-:- aan abraham quivelerius het legt l'A uur gaens ten noord oosten van Alkmaar en strekt zig van het noord noord oosten na het Z:zuydwesten uit 1488: Eodem Anno Capella Sancti Pancratis Martyris in amplissinis agris verones Urn partium westvriesia fit parochi Alis acclesia (volgens sekere dyploma) St Pancras

De Klin - Sint Pancras | 2014 | | pagina 36