In het Regionaal Archief te Alkmaar bevindt zich in het Stadsarchief afdeling bijzondere collecties, een werk wat de titel draagt 4De Stadt Alkmaer met haare dorpen'. Het is in 1740 gemaakt door Gijsbert Boomkamp, een kaarsenmaker uit Alkmaar. Gijsbert Boomkamp is in Alkmaar geboren als zoon van Cornelis Boomkamp, leraar van de Friesche Doopsgezinde Gemeente. Zijn vader leidde hem op als koopman maar na zijn opleiding ging hij een jaar lang als leerling werken bij meestertekenaar Cornelis Pronk in Amsterdam. Eenmaal terug in Alkmaar dreef hij een kaarsenmakerij aan het Luttik Oudorp. Boomkamp geraakte waarschijnlijk tot welstand door zijn huwelijken. In 1732 trouwde hij met Geertje Bel, die al in 1737 overleed. Lang bleef Boomkamp geen weduwnaar, in 1738 hertrouwde hij met de dochter van Jacob de Wit, lakenkoper in 't Ossenhoofd. In 1750 en 1751 wordt hij genoemd als heemraad en hoofd-ingeland van de Egmondermeer en Bovenpolder. Boomkamp had een passie voor geschied kunde. Al in 1737 maakte hij postuum het werk van Simon Eikelenberg, Alkmaar en hare geschiedenissen' af. In 1747 verscheen een tweede boek over Alkmaar, gebaseerd op de aantekeningen van Eikelenberg. In 1740 trok hij met zijn vrienden de stad uit om gegevens van dorpen in de omgeving vast te leggen, mensen te interviewen en de dorpen te tekenen. Deze gegevens werden gebundeld tot 'Enige bailluagien om de stad Alcmaer' en 'De Stadt Alkmaer met haare dorpen'. Beide werken zijn echter nooit in druk verschenen. Het is deze tweede titel die voor ons interessant is. In dit werk hebben Boomkamp en zijn companen getracht een beeld te schetsen van de dorpen en gehuchten en polders in de wijde omgeving van Alkmaar. Het geeft ons een beeld van de dorpen, inwoners en bebouwing. Ook worden (JLwrio 30 •V-v Koedijk en dorpen in de omgeving in 1740 JM

De Klin - Sint Pancras | 2014 | | pagina 32