Dit artikel is eerder verschenen in de NRG van 22 augustus 2014 en is door de auteur ter beschikking gesteld In 'Een neger in het dorp', een kinderboek uit de stal van de christelijke uitgeverij Callenbach, beschreef Nel Verschoor-van der Vlis aan het begin van de jaren vijftig hoe 'acht wilde rakkers' reageren op 'een néger, een echte, dikke, zwakke nikker' die door hun witbesneeuwde dorpsstraat wandelt. Zodra ze van de schrik zijn bekomen, roepen de kinderen 'de man met zijn zwarte kroeskop' in koor na: 'Pieéieéeét! Zwarte Piet! Wat moet je in ons dorp? Sinterklaas is al lang naar Spanje!' En: 'Héé, nikker, nikker, nikkertje! Jij lijkt niet op een kikkertje!' Het uitjouwen gaat over in een rijmpje met een wijsje, meldt de schrijfster. 'Ze lopen opeens arm in arm en hossen op de maat van het versje achter hem aan.' De neger vervolgt onverstoorbaar zijn weg, maar zodra de kinderen sneeuwballen naar hem beginnen te gooien, keert hij zich met een ruk om. 'Hij veegt met zijn zwarte hand de sneeuw van zijn haar. Tussen zijn dikke lippen blinken zijn tanden en zijn zwarte ogen rollen woest door zijn hoofd.' Als de vreemdeling aanbelt bij bovenmeester Veraart die naast de school woont, maken de belhamels zich verschrikt uit de voeten. De volgende ochtend moeten alle leerlingen naar de gymzaal komen waar 'een neger zal vertellen van zijn werk bij de zending'. Het incident lijkt vergeten. De zwarte man begroet de kinderen opgewekt en verhaalt in zowaar verstaanbare bewoordingen over het ziekenhuis dat een blanke dokter met Gods hulp in het oerwoud opende. Het ontbreekt de patiënten ginds aan alles, er is geen geld voor medicijnen. De gastspreker maakt daarom een rondgang langs scholen om geld en goederen voor het hospitaaltje in te zamelen. Beschaamd over hun treitergedrag gaan de scholieren aan de slag om het zegenrijke werk in de jungle te helpen waar ze kunnen. Eind goed, al goed. G.RCALLEN8ACH NV. NUKERK De eerste donkere man in Sint Pancras VAN BEK YLIf

De Klin - Sint Pancras | 2014 | | pagina 24