Kort verslag van de presentatieavond op 22 oktober 2014 Tijdens de avond zijn twee presentaties gegeven. Tot de pauze was Klaas de Graaf aan het woord over 'Zwemmen in en rond Sint Pancras', na de pauze vertelde Margriet Brandsma over haar jeugd in Sint Pancras en haar werk in de media Na jaren van presentaties door het succesvolle duo Anton Bal en Siem Wognum, werden de bezoekers van De Geist dit jaar verrast met een presentatie van Klaas de Graaf. Het is dit jaar precies 45 jaar geleden dat zwembad 'De Bever' officieel werd geopend. Reden genoeg om stil te staan bij het zwemmen in en rond Sint Pancras. In een schitterend betoog, ondersteund door mooie plaatjes, nam Klaas ons mee naar de tijd toen Sint Pancras nog niet in het bezit was van een zwembad. Natuurlijk werd er ook toen gezwommen door de plaatselijke jeugd. Men ging met de stoomtram Bello naar het strand van Bergen aan Zee. Of men zwom in de sloten rond Sint Pancras, zoals in het kanaal bij de spoorbrug, in de Veert bij Gert Booy, of bij pompshek. Zwemmen leerde je van diegenen die de zwemkunst al meester waren. Als je erin slaagde om zonder hulp de overkant te halen was je 'geslaagd'. Omdat in die tijd nog bijna niemand beschikte over een fototoestel, zijn er maar weinig plaatjes beschikbaar. Maar op een interactieve manier werden de vele aanwezigen getrakteerd op een aantal prachtige verhalen van dorpsgenoten die ons deelgenoot maakten van hun zwemavonturen. Wie het zwemmen op een professionele manier onder de knie wilde krijgen ging naar Broek op Langedijk, om aan de rand van het kanaal (Omval - Kolhorn), aan de hengel de kunst meester te worden. Of men ging naar het Deiko-bad in Heerhugowaard. Ook op school werd het zwemmen gestimuleerd. Met de Naco-bus ging de jeugd naar het schoolzwemmen in de Overdekte in Alkmaar. Nog kregen sommige aanwezigen weer de koude rillingen over de rug bij het zien van een foto van Bul van Es. Steeds meer werd de behoefte gevoeld om ook in Sint Pancras een zwembad te realiseren. Onder de bezielende leiding van o.a. Maarten Schuit en Joop Kloosterboer Zwemmen in en rond sint pancras

De Klin - Sint Pancras | 2014 | | pagina 22