Dit is de geschiedenis van het gezin van onze ouders: Jan en Vera van Zelm - de Nijs. Jan was de oudste zoon van Jan van Zelm en Geertje van Zelm-Groen, die in Sint Pancras een kruidenierswinkel hadden. Vera kwam uit Warmenhuizen en was een dochter van Thijs de Nijs en Anna de Nijs-Castricum. Thijs de Nijs had in Warmenhuizen een bouwbedrijf. Jan en Vera gingen wonen aan de Bovenweg op nummer 209 waar Vera, inmiddels 86 jaar, nog steeds woont. Na hun huwelijk op 27 februari 1954 probeerde vader Jan aanvankelijk een bestaan op de bouwen als tuinder. Hij had een stukje grond achter het huis dat liep van de Bovenweg tot aan de Achterweg en hij had een boomgaard aan de Achterweg, bij het huis van Piet van der Gragt. Maar het tuindersbedrijf was geen succes, er was nauwelijks genoeg geld mee te verdienen om van te kunnen leven. Vader Jan wilde graag wei ken en was een handige kerel dus pakte hij allerhande baantjes aan om aan de kost te komen. De broers van moeder Vera, die het bouwbedrijf van hun vader in Warmenhuizen voortgezet hadden, kregen ook door dat Jan handig was en vroegen hem voor allerlei klusjes in hun bedrijf. Van het een kwam het ander en zo werd vader Jan vaste werknemer bij het bedrijf. Eerst nog als manusje van alles maar na verloop van tijd kwam hij terecht op de bouwkraan. Hij bleek talent te hebben voor het precieze werk dat op grote hoogte in eenzaamheid moest worden gedaan. Hij deed verschillende cursussen en opleidingen en heeft tot zijn pensionering in 1988 bij de firma de Nijs op de kraan gezeten. Intussen kwamen de kinderen; in december 1954 werd Gerda geboren. Onze ouders waren nog niet eens een jaar getrouwd. Dit ontlokte een van de buren de opmerking: 'Nöh, 't ken net...' De eerste 4 jaren kwam er telkens na ongeveer een jaar een dochter: in januari 1956 werd Ans geboren, in januari 1957 kwam Joke en in maart 1958 kwam Trudie er bij. Vervolgens in augustus 1959 de eerste zoon: Jan, in december 1960 Mats, in januari 1962 Irma, in mei 1963 Sjaak en in mei 1964 Paul. Na een stilte van 6 jaar diende zich nog een cadeautje aan: op 21 april 1970 werd Ruben geboren, hij maakte het tiental compleet. Paul, die tot dan toe de jongste was geweest was toen 6 en Gerda, de oudste was toen 15 jaar oud. 160 Het verhaal van de familie Van Zelm

De Klin - Sint Pancras | 2014 | | pagina 162